„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Rohová sestava ze železa

26. 7. 2017

Už jsem se v několika článcích zmiňoval o našem proskleném obýváku. To, že jsme kvůli rohovému sloupku museli pořádně vyztužit základovou desku. A celá sestava bude z 5,5 m a 2,5 m HEB 18 profilů, které budou tvořit překlady, a celé to bude v rohu posazené na 140x140x8 mm ocelovému jeklu. Dnes přišel den D na montáž celé té sestavy.

Vše jsem si to nechal vytvořit od známého, který má zámečnickou firmu, takže se železem dělají každý den. S chlapama jsme byli domluvený na 7 hodinu ráno, já přijel na stavbu v 6.50 a už tam byla celá posádka (asi 8 chlapů) nastoupená. Když jsem přijel, jen jsme si upřesnili pár drobností, např. zeď máme 17,5 cm, HEBko je 18 cm, tak kde bude přečuhovat, upřesnění umístění pásoviny v rohu domu, jak se budou uchytávat HEBka do podbetonávky, apod. Chlapi zatím zvedali jekl do rohu.

Řez u HEB překladu u rohové sestavy z jižní strany, kde bude předsazená střecha.

Nejtěžší část a taky, proč tam bylo tolik chlapů, byla zvednout 5,5 m traverzu do 3 metrů. Vzhledem k tomu, že nás tam bylo tolik, nebyl to moc velký problém.

Občas je teda musel šéfík trochu rozpohybovat pod výhrůžkou, že na ně vezme lať, ale vše ve srandě :-). V 7 ráno 8 chlapů na 5 m2, asi si dokážete přestavit, jak to vypadalo.

Asi za hodinu bylo vše postavené a posádka mohla pokračovat na jinou montáž. Zůstal nám tam jen jeden svářeč, který to vše hezky zavařil.

Celá akce trvala +-2,5 hodinky, což bychom sami dělali minimálně půl dne, spíš celý den. Na výsledek se můžete podívat. Krása :-)

Už se zase lépe kouká, když se vyrýsovalo poslední okno. Také tímto máme připraveno na odpolední akci dobednění věnce, ať ho zítra můžeme dobetonovat a zedník může odjet na dovolenou.


Galerie


↑ Nahoru