„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Překlady a věnec

22. 7. 2017

Máme zhruba týden na to, než se mi všichni (pantatínek, zedník) rozprchnou na dovolenou, tj. do 27. 7., dostat stavbu do hotového věnce, aby mohl v srpnu beton hezky zrát a byl tak ready na příjezd a montáž stropních panelů. V týdnu jsme si začali dávat do kupy lešení, korigoval jsem vše (přípravné práce, materiál) na sobotu, aby až přijde zedník bylo vše nachystané.

Pátek

Před 14 dny jsem objednával překlady na obvodové stěny (poptávat jsem je začal už před měsícem). Vzhledem k tomu, že VAPIS dělá překlady pouze do 2 metrů, my potřebovali 3 ks 2,5 m, tak jsem je objednal od KM BETA. Jsou také z vápencopískových bloků a navíc jsou ve stejném modulu jako naše zdivo (výška 250 mm, šírka po 250 mm).

Přišly nám na poslední chvíli, ale přišly, takže první věc máme na zítřejší velkou akci připravenou.

Další položku, kterou bylo potřeba dostat na náš stavební sklad, bylo železo do věnce. To jsem nakonec vyřešil tak, že jsem na internetu našel kluky, co poblíž dělají hotové armovací koše a prodávají je za hodně férové ceny. Když jsem počítal cenu železa s dopravou, vyšlo to na cca 4 tis. s DPH, u nich máte třímetrové koše, L profily do rohů, vázací drát a distanční podložky za cenu 6.600 Kč, vč. dopravy. Bez starostí. V pátek večír nám je přivezli až na pozemek, takže další položka check - připraveno na zítra.

Sobota

Ráno nám opět pršelo, jak jinak, když zase chceme něco dělat. Odložený start v 7 hodin začal něco kolem půl osmé. Na 9 hod. jsme měli objednaný bagr s vidlema z vedlejšího JZD na pomoc s položením překladů. Začali jsme tedy rychle ladit lešení, plánovat kam jaký překlad, vysoušet podkladové cihly fénem a celkově vymetat vodu ze zaplaveného vnitřku. Když jsme začali míchat podkladní maltu, tak se bagr objevil na obzoru. Řekli jsme bagristovi co a jak a hned se šlo do akce.

Malé překlady (1,25 až 1,75 m) jsme brali po dvou na vidle a nasměrovali bagristu kam s nimi. Než k nám vždy přijel a nastavil si to, tak jsme si připravili cca 1,5-2 cm kyprého podkladu malty a pomalu si nechali překlady pokládat. Někdy to byl boj, protože neměl dostatek místa na manipulaci s vidlemi a jelikož mají ty největší překlady až 197 kg, tak to úplně do teplých taky vzít nešlo.

Nakonec se vždy krásně povedlo. U jednoho okna jsme se trochu sekli, protože když jsme překlad pokládali, zedník zůstal viset zvenku okna v 3 metrové výšce a nemohl se dostat pryč, tak mu bagrista pomohl vidlemi :-). Asi ve dvou případech jsme museli překlad trochu zkrátit, protože se nám do připraveného otvoru nevešel, ale nic co by flexa pár pohyby nezvládla.

No, byl to opravdu frkot. Asi po hodince jsme měli hotovo a zase je vše veselejší, když se vyrýsovaly hotové otvory na okna a dveře. Chvíli se pokochat a jedeme dál...

Usazené překlady jsme ještě všude vyplnili maltou, hezky zednickou lžící a prstíkama do každé dírky a mezírky, ať to krásně všechno sedí. Dozdili jsme zbytek obvodových stěn a mohli jít na zaslouženou svačinku.

Potom jsme šli na přípravu věnce, já jsem nejprve obešel celý obvod a vyplnil jsem pur pěnou všechny elektrokanálky, aby nám po zalití věnce betonem všechno nešlo do nich. Pantatínek si zatím rozměřoval na nařezaných bednících OSB deskách 15 cm výšku věnce a zatloukl do nich hřebík, o který se desky potom opřou. A zedník s kamáradem připravovali bednění na 7 cm podbetonávku HEB profilů u HS portálu a oken v obýváku.

V projektu máme nad rohovou okenní sestavou 18 cm HEB profily, bylo potřeba je podbetonovat 7 cm. Do betonu jsme si ještě vymysleli, že vložíme kousek kari sítě, aby se podbetonávka hezky zpevnila a pod tlakem panelů se váha co nejvíc rozložila do plochy. Časem uvidíme, jestli to k něčemu bylo a omítka nebude praskat :-).

Dodělali jsme si každý co měl rozdělaného a šlo se baštit.

Po obědě nás už čekal "jen" věnec. Vše bylo připravené, takže jsme začali rozmíšťovat bednění. Opírali jsme ho o hřebíky a zpevňovali péry, aby držel u sebe. Další nastoupil s vázacím drátem a s pomocí dřívka a kombinaček se desky svazovaly k sobě, aby je beton nevyvalil.

Já v zápětí připravoval armovací koše. Roh jsem provázal čtyřmi L profily. Snažil jsem se to vždy pro lepší přístup vázat na deskách bednění a když byly koše svázané, jen jsem na ně nacvaknul distanční podložky a vložil do připraveného bednění. Dneska jsme zvládli asi 15 metrů, na víc už síly nezbyly, takže pokračování zítra.

Neděle

Dnes jsme dali zbylou část věnce, kterou jsme chtěli připravit na zítřejší první část betonování. Máme připraveno asi 30 metrů, do kterého počítáme, že padne jen kolem 0,6 kubíků betonu. Neděle byla oproti včerejšku hodně velká pohodička. Byli jsme jen ve dvou a nebýt deště, tak máme za 3 hodinky hotovo, takhle jsme ale byli na stavbě od 9 do 14 hodin.

Pondělí

Na dnešek bylo potřeba povolat pár siláků, protože půl kubíku betonu chceme do bednění dostat hezky po staru - kýblovou metodou, cca 50 kýblů na 2 metrové lešení.

Už v sedm ráno jsme se sešli s kámošem Blážou na stavbě, připravili si pracovní pomůcky a vyhlíželi, kdy přijede zedník s dalším pomocníkem a hlavně károu s betonem. Jak přijel, rozjeli jsme náš stavební pás - jeden byl u káry, nabíjel kýble betonem a házel je na lešení, my tři na lešení jsme si vždy kýbl vzali, postupně nasypali do bednění a uhutnili klacíkama a paličkou, aby se beton dostal i pod armaturu věnce. Po naplnění cca třetiny výšky bednění jsme ještě konví beton lehce polivali vodou, aby byl trochu řidší a lépe se dostaval do všech míst. Takhle jsme během dvou hodinek udělali něco přes třetinu věnce, bohužel nám pak došel beton.

Jelikož jsme měli v plánu udělat o asi 2-3 metry víc, následovalo rozhodování, jestli se ještě zajede pro čtvrt kubíku nebo  se na to vzhledem k počasí vyprdnem. Chvílemi pršelo jen lehce a chvílemi víc, tak jsme po sobě, i na oblohu koukali snad 5 minut, než padlo, že se jede pro beton.

Jak ho pomocník přivezl, šlo se znovu na věc. Samozřejmě se rozpršelo doposud nejvíc, ale zvládli jsme to, sice durch promočený, ale je to tam. Při hutnění posledního kýble betonu pršet přestalo, ale na tyhle schválnosti jsme si už zvykli :-).

Na večír jsme měli v plánu odbednit, ale jelikož celý den pršelo, nebyl beton dostatečně vytvrdlý, tak jsme to nechali na zítřek.

 


Galerie


↑ Nahoru