„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Bednění základové desky

2. 6. 2017

Pro bednění základové desky jsem včera zajel koupit dvě krabičky 100 a 70 hřebíků a 3 OSB desky 2000x1250x18 bez perodrážek. Tři desky stačí na polovinu bednění základové desky, ale měli jsme ještě od zedníka nějaká prkna, tak jsme počítali, že je použijeme na zbytek. OSBčka jsme si nařezali na 25 cm široké a 2 metry dlouhé desky. Se řezáním jsme se zpočátku docela trápili, protože jsme neměli mafla, ale jen AKU přímočarku. Chtěli jsme to zkusit, ale brzy jsme přišli na to, že bez půjčení mafla na elektriku to asi nepůjde. Jak nám ho zedník přivezl, tak už to šlo jako po másle.

Dnes jsme se na pozemku sešli už po 14 hod. Rozmístili jsme si připravená prkna kolem základů a začali bednit. Práci jsme si hezky rozdělili - tchán nařezával vzpěry, kolíky a pomocná prkýnka do potřebných rozměru, já jsem pomáhal zedníkovi zatloukat kolíky, připravovat potřebná prkna a on si hlídal výšku, usazoval bedníci prkna do správných poloh a společně jsme je přichytávali hřebíky a šrouby ke vzpěrám.

Postupovali jsme tak, že jsme do prkna vyměřili výšku zalití betonu a na daném místě natloukli dva hřebíky, o které jsme si šalovací prkno či desku opřeli na ztracené bednění. Následně jsme desku pořádně podepřeli a upevnili hřebíky a vruty, aby se při zalití tlakem betonu nerozletěly. Šalovací prkna a desky jsme měli od 2 do 3 metrů a vždy jsme je zapřeli minimálně 3x. Zabednit celý obvod nám trvalo asi 4 hodinky.

Po dobednění jsme ještě na doporučení zedníka v některých místech u OSB desek provrtali dírku a drátem provázali s kari sití nebo roxorem, aby se OSB deska po zalití neprohla.

Kolem osmé jsme měli hotovo, poklidili jsme, zalili cukety a letěli domů, protože zítra v 6 hodin vstávačka. Dodělat pár drobností a v sedm nám přivezou beton na zalití desky.

Cestou domů mě ještě docvaklo, že vlastně nemám žádné holinky až se budu brodit betonem a jelikož nechci mít na nohách jen pytle, zkusil jsem ještě zajet do hypermarketu, jestli tam něco nebudou mít. Měli a na tuhle akci úpně ideální, za krásných 300 korun :-). Neváhal jsem, hned je vzal a vyrazil konečně domů.


Galerie


↑ Nahoru