„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Věnec - pokračování a dokončení

25. 7. 2017

Úterý

Včera celý den pršelo, takže jsme odbednění nechali až na dnešek. Já dorazil na stavbu už kolem 14 hod a začal rozdělávat a sundávat OSB desky. Jelikož jsme měli na dotahování dost silný drát, o to šlo hůř to rozdělat. Asi za dvě a půl hodinky jsem to měl komplet dole a mohl jsem jít svačit.

Kolem čtvrté dorazil pantatínek a mohlo se jít na další akci - přesun lešení z jedné strany na druhou, abychom mohli dobednit zbytek věnce. To nám zabralo další dobrou hodinku, protože se nám všechno nechtělo plně rozebírat a než jsme se prokličkovali s lešením mezi paletami cihel, tak to chvíli dalo.

Během stěhování mi ještě volali ohledně jeklu, který máme do rohové sestavy, že jim konečně dorazil a zítra v sedm ráno můžou jít montovat, že mají vše připravené. A abychom jim připravili lešení, ať se s tím chlapi ráno nezdržujou. Super, tak se to nakonec možná opravdu stihne.

Lešení jsme dodělali kolem půl osmé. Vzhledem k tomu, že nás docela tlačí čas, rozjeli jsme ještě asi 10 m bednění, zatím jen připravili a smontovali desky a zítra pokračování. Už snad i s hotovým rohem.

Středa

Ráno jsme zmákli dodělat rohovou sestavu, takže dnešní plán byl jasný, dobednit zbytek věnce, ať to máme na zítra připravené. Než přijel pantatínek, tak jsem ještě dozdil mezery mezi HEB profily a navazujícím posledním šárem zdiva. Nejprve jsem si musel na obou stranách rozměřit díry a cihly si přesně nařezat flexou. Všechno si krásně sedlo. Na jedné straně jsem ještě promaltoval svislou spáru necelé 3 cm, protože řezat takový kousek by byl nesmysl. Výrobce VPC dokonce v technickém listu píše, že spáry do 3 cm se mají promaltovávat. Hotovo, mohlo se jít bednit.

Bednění, jo, to už máme s pantatínkem zmaklé. On připravuje a svazuje OSB desky a já svazuju a dokončuju armovací koše. No, dá se říct, že se to zvládlo, sice mi tam zbylo provázat ještě jeden roh - L profily a jeden spoj košů, takže zítra budu muset o půl hodinky dřív. Ono, asi bych to zvádl ještě dnes, ale kolem 20 hod. nás vyhnala pěkná průtrž se slejvákem, takže tak...

Během odpoledne se na stavbě objevila i má milá s panmaminkou, které se vrhly do uklízení po betonování - zednickou lžící odrbaly každou kapičku spadlého betonu na desku a zametly.

Tohle se nám honilo celé odpoledne nad hlavami, ale pršet začalo až večír.

Čtvrtek

Tak dnešek byl faaakt hustý :-). Domluvili jsme se na 13 hod, že začneme betonovat. Takže podle plánu jsem tam byl asi ve čtvrt na jednu, abych dodělal včerejší restík. V 13.20 volá zedník: "Hele, vem si u souseda káru a přijeď si pro beton na Humpoleckou...", já se zamyslel, sakra, Humpolecká, kde tam mají jaký beton... On: "...vypověděla nám kára, tak je potřeba beton přeložit z káry na káru, takže lopatu a šup..". No pěkně ná to dnes začalo, když má zedník v 18 hodin odjezd do Chorvatska.

Dojel jsem za nima, přeložili jsme beton a jeli rychle na stavbu betonovat věnec. Celé betonování probíhalo v ještě větší zábavě než jindy, protože narážky na zendíka typu "Umeješ se až v moři", "Trenky, plavky a dvě trička máš sbalený za 5 minut", "Domá máš na stole rozvodové papíry" byly fakt trefné :-D.

No, v 16.15 nám došel beton a zbylo nám dobetonovat asi 2 metry, tak jsme se rozhodli, že si to dodělám zítra sám. Ještě jsme jeli s károu pro odstavenou rozbitou káru, aby týden nestála skoro v křižovatce.

Když jsme jí vyhazovali u zedníka doma, z okna už vykukovala nasupená manželka, ale když nás viděla, jak jsme sami ve stresu, tak se naštěstí zdržela komentářů :-). Ono dobře, protože by taky na dovolenou nemuseli vůbec odjet.

Rychle jsme ještě zajeli na stavbu, protože jsme potřebovali hadicovkou zkontrolovat jednu stranu, která se nám moc nezdála. A nakonec jsme ještě použili jeden pytel betonu. Zedník dal ještě jednu prudkou desítku, aby to doma líp zvládal a rychle domů, hodinky ukazovali krásných 17.17, takže to s tím mytím se až v moři asi nebyl jen vtípek :-).

Pátek

Tak zedník v pořádku odjel. Dokonce už mi dneska dvakrát volal a zněl hodně vyklidněně :-D. My jsme byli na dnešek s pantatínkem domluvený na srazu kolem 14 hod. Odbednili jsme, co jsme včera dobetonovali, oškrábali desky a uklidili je, ještě se budou hodit. Potom jsme se ještě pustili do zbylých dvou metrů, na které nám včera nezbyl beton a možná i čas... Měl jsem nakoupených 5 pytlů, nakonec nám do zbytku padly přesně 3.

Tímto máme další kapitolu "věnec" dokončenou. Super!

Zítra se na stavbě stavím rozdělat bednění v jihovýchodním rohu a beton pokropit, protože mají být zase třicítky.

Plán na další měsíc, dva jsou jasné. Než na konci srpna přijedou se stropními panely, chceme dozdít příčky a ideálně připravit elektriku. Zítra mám schůzku s oknaři na doladění posledních detailů a zaměření oken. V září bych potom rád udělal střechu a na přelomu září, října montáž oken. Tak uvidíme jestli to nejsou jen hodně optimistické plány. Stavbě zdar :-).


Galerie


↑ Nahoru