„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Výběr oken

3. 8. 2017

Ufff, tak máme konečně okna objednaná, zaplacená a můžeme se těšit na montáž ke konci září. Zkusím vše popsat, jak to šlo v čase u nás, protože okna jsou pro pasivní dům jedny z nejzásadnější a také nejdražší položkou..

Naše výchozí požadavky na okna byly:

  • Plastová okna (i když hliníková vypadají přeci jen líp), a to hlavně ze dvou důvodů - mají lepší tepelněizolační vlastnosti a jsou zhruba o polovinu levnější.
  • Hodnoty Uw, což je součinitel prostupu tepla celého okna. Je tedy určitě potřeba sáhnout po trojskle. U některých oken máme hodnoty Uw 0,68, u některých 0,75. Řídlili jsme se podle tabulky, kterou nám zpracoval energetik, který nám všechny konstrukce pasivního domu navrhoval.
  • Musí být předsazená montáž.
  • Řešení rohové sestavy - HS portál, fix, roh, fix.

Jen pro vysvětlení tabulky. Objevují se tam sloupce Ug (glass - okno resp. zasklení), Uf  (frame - rám okna), což jsou hlavní hodnoty, na základě kterých se vypočítává kompletní hodnota Uw (window - celé okno), která je ze všech těch hodnot nejdůležitější a je potřeba si ji v nabídce ohlídat, aby ji okna splňovala.

Před cca půl rokem

Okna jsem začal řešit a poptávat na začátku roku, oslovil jsem dva výrobce, ale hned po prvních schůzkách jsem věděl, že od nich brát okna nebudeme. Bylo to hlavně z důvodu, že moc nebyli schopní se o těchto parametrech pobavit a nechtěli ani řešit rohovou sestavu oken, tvrdili, jak je roh špatný, že to promrzá a jsou s tím jen problémy. Možná jsem měl jen smůlu na lidi, ale už v poptávce jsem zdůrazňoval, že hlavní požadavek jsou hodnoty, které uvádím v tabulce.

Před cca čtvrt rokem

Další kolo jsem už řešil tak, že jsem si našel na webu centra pasivního domu jednoho dodavatele oken z Vysočiny a jelikož mají showroom a nabízejí prohlídky s odborníkem, tak jsme neváhali a jeli se do Jihlavy podívat. Schůzka měla úplně jiný rozměr, než ty původní, paní, která nás prováděla, byla na správném místě. Přesně věděla, co po ní chci a hned dávala i doporučení z praxe. Teď už jenom, aby byl stejně znalý obchodník, který má na starosti naší lokalitu. 

Schůzku s jejich obchoďákem jsem si domluvil hned po týdnu, hezky za čerstva a opět mě schůzka mile překvapila. Pán byl dokonce z Brodu, stavil se u mě v práci a probrali jsme všechny detaily u stolu. Navíc mě říkal příklady z praxe a doporučil nějaká další řešení. Jedno z nich se mi také zamlouvalo, a to bylo řešení našeho rohu, navrhl, že by ho šlo celý prosklít (sklo na sklo) a uvnitř bude jen ocelový jekl. Co mě překvapilo, byl jeho přístup, všechny detaily mi vysvělil, nakreslil a ještě nabídl, že zrovna tohle řeší u dvou baráků v Humpolci, tak se tam můžeme zajet podívat. Prostě paráda, hned máme o čem přemýšlet. Na základě této schůzky jsme si nechali poslat nabídku. Nabídka byla sice dražší, ale za to obsahovala přesně to, co jsme požadovali.

Před cca měsícem

Nechal jsem vše hezky asi dva měsíce uležet a znovu okna otevřel až v červnu, kdy už jsme začínali s hrubou stavbou. Do té doby jsme si rozmysleli, jak to s tím rohem vlastně chceme a že dáme na jeho doporučení plus další naše požadavky na otvírání, barvu, hliníkové obložky, kliky/madla, apod. Cenový rozdíl u proskleného rohu byl asi 13 tis., což není moc na to jak to má vypadat :-). Sešli jsme se znovu, tentokrát na stavbě, probrali ještě stavební detaily znovu a nechali jsme si aktualizovat nabídku. Vše probíhalo podle ideálních představ. Až moc podezřele... :-)

Uběhly další 2-3 týdny, my chystali překlady a bylo potřeba dokončit finální nabídku - ještě jsme si vymysleli hliníkové obložky u některých oken, protože to prostě líp vypadá a později bych mohl litovat, že jsem je tam nedal + ještě pár drobností, které nestojí za řeč. Opět se vším vyšel vstříc, poradil.

Poslední týden

Když přišlo na domluvu přesného termínu montáže a že přejdeme k objednávce, obchoďák se z výroby dozvěděl, že technicky nejde řešit strukturovaný roh, když jsou plastové, že se bojí, že by mohl při takové velikosti rohový spoj prasknout, že to dělají do 1,5 metru okna, že to nevěděl, protože na to nemají ve firmě žádnou směrnici. Takže problém byl na světě. Nutno dotat, že jsme z toho byli smutný nejen my, ale i on sám, protože nám doporučil něco, co nakonec udělat nejde nebo neumí. Ale co, stane se, přeci jen to není něco, co by řešil každý den. Nicméně bylo potřeba to nějak vyřešit, co nejdřív.

Nabízeli se dvě varianty - rozloučíme se s proskleným rohem a bude tak rohový profil a rám okna a nebo to uděláme v hliníku. Nebylo to jednoduché rozhodování. Na ten roh jsem se opravdu těšil, takže jsem si nechal nacenit celou sestavu z hliníkových oken. Rozdíl jsem čekal větší, nakonec byl asi 35 tis., což jsme byli ochotný akceptovat. Rozhodli jsme se udělat ještě jednu návštěvu do jihlavského showroomu a podívat se na rozdíly plastový/hliníkový HS portál, prosklený/neprosklený roh. Nakonec jsme udělali rozhodnutí hned tam, a to jít do plastových oken s původně zamýšleným rohem (s rámy oken). A to hlavně z těchto důvodů:

  1. Hliníková okna resp. HS portál má o cca 3 desetiny horší tepelněizolační vlastnosti, a tak bychom se nedostali na hodnoty, které máme dané z výpočtu konstrukcí a mohli bychom tím ohrozit případnou dotaci NZÚ.
  2. Chceme mít ještě u rohu vertikální stínění, tak by byl ten "hezčí" roh stejně trochu schovaný a z druhé strany by byl vidět jekl, který máme uvnitř, roh a rám okna je stejně široký jako jekl, takže bude z větší dálky vizuelně stejný
  3. Ušetřených 35 tis. Kč

Nakonec jsme o správném výběru přesvědčení a spokojení i s ohledem na chybu v závěru (která nám mimochodem vybojovala o další 2 % lepší cenu).

Teď už jen doufat, abychom byli spokojení i s výsledkem... protože jak kola dělají auto, tak dle mého okna dělají dům :-).

 

 

↑ Nahoru