„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Vyztužení základů pod rohovým sloupkem a betonování ztraceného bednění

24. 5. 2017

Dnes ve 4 hodiny máme v plánu vylít ztraceného bednění. Na tuhle akci jsme si objednali mix s pumpu, abychom to nemuseli plnit betonem ručně, uvidíme jak to půjde.

Než ale mix přijel, měli jsme ještě jeden bojový úkol. Jelikož jsme si vymysleli, že chceme obývák hodně prosklený, tak máme rohovou okenní sestavu, která se skládá z pětimetrového a dvoumetrového okna. Což však také znamená, že skoro třetina střechy bude stát na jednom ocelovém sloupku. Včera jsme se ještě kvůli tomu sešli s projektantem-statikem, aby nám vysvětlil, co všechno máme pod sloupkem už v základu připravit, aby se roh pod tíhou několika tun nerozpadl.

Takže jsme museli do rohu patky navrtat další 4 metrové roxory, provázali je třmínky, čímž vznikl železný sloupek, který se následně vylil betonem. Než se bude vylívat deska, ještě se sloupek proplete do dvojité kari sítě, opět prováže, a tím by mě být základ v rohu dostatečně připravený pro zátěž sloupku.

Zbylo nám ještě asi 20 minut, než přijel mix s betonem, tak jsme se rychle pustili do ucpání a zatmelení děr v bednění, které vznikli dořezy ZB nebo výřezy pro vedení kanalizace a chrániček na elektriku. Vzhledem k tomu, že zedník přijel pozdě, všechno se úplně nestihlo a bylo to trochu v presu, ale nakonec se to zvládlo. 

Přesně na čtvrtou přijel mix s pumpou a betonem pevnostní třídy 20. S pumpou to byl opět fofr, i když první tři střiky byly takové zkušební – šly hodně mimo cíl :-), tak že byl beton mimo ztracené bednění, ale pak už jsme to dostali do rukou a šlo to jedna radost.

Za necelou hodinu bylo hotovo, v mixu zbylo asi tak 10 koleček betonu, tak jsme si ho naporoučeli vylít na lino k rohu, kam přijde určitě 5 koleček na dodělání vyztuženého rohu. Další kolečko jsme doplnili do bednění, aby byl všude tak 1 cm pod horní hranici. Nakonec jsme ještě dočistili vršky i vnější strany ZB, kam se bude lepit perimetr, tak ať to máme pěkné rovné a čisté. Zbylá asi 4 kolečka betonu jsme vylili do cesty. A tohle je výsledek.

Příště: návoz štěrku, připrava podkladů pod základovou desku a kanalizace

Shrnutí dne: první ženská delegace


Galerie


↑ Nahoru