„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Pokládka stropních panelů Spiroll

29. 8. 2017

Na dnešek byla domluvená další velká akce - pokládka stropních panelů Spiroll. Než ale začnu něco k pokládce, určitě by stálo za to říct, proč jsme vůbec vybrali předpjaté stropní panely Spiroll a proč firmu Goldbeck.

Panely jsme si vybrali z několika důvodů:

  • původně jsme měli navržené dřevěné vazníky, ale po x různých debatách jsme se rozhodli s tím, že je jednoplášťová střecha lepší, jednodušší na detaily (co se týká energetického hlediska)
  • co jsem četl, tak máme docela velký rozpon (rozpon = zjednodušeně délka panelu, s ohledem na šířku obvodové zdi 17,5 cm), na to mít např. miako stropy
  • je jednoduchá a rychlá montáž, za půl dne máte stropy skoro hotový
  • cena není o tolik vyšší, jak u jiných variant stropů; a i když je dražší, tak se dost ušetří na práci

A firmu Goldbeck jsme vybrali pouze z toho důvodu, že na tom byli s termínem lépe než další poptávaná Prefa Brno. Cena byla srovnatelná, možná než jsem vysmlouval lepší cenu byla Prefa Brno levnější o cca 15 tis., ale nezkoumal jsem nabídku tolik dopodrobna, takže nevím, kolik výztuže nabízené panely od Prefa Brno měly. Ve finále bych řekl, že byly nabídky cenově dost podobné, ale co nabízela Prefa Brno navíc, byla dobetonávka spár mezi panely, což Goldbeck nedělá. Pokud by na tom byly termínově stejně, asi bych spíš zvolil Brno.

Nutno taky podotknout, že je potřeba panely řešit s velkým předstihem, v sezéně ideálně i víc jak 3 měsíce dopředu. Jinak vám bude stavba stát.

Montáž byla domluvená a ještě včera potvrzená na 8 hodin ráno. Hned ráno mi ale dispečer volal, že se to zdrží, že přijedou spíš před devátou, mezi půl a celou. Byli jsme tam tedy v půl 9 nastoupený. Dokonce jeřáb přijel dřív než my (jemu změnu nikdo nenáhlásil).

Čekáme, bylo 9 hodin a nikde nikdo, tak volám na dispečink, co se děje a on, že vyjížděli z Čáslavi v 8.20, že mu hned zavolá, jak na tom jsou a ať mi před Brodem zavolají, protože jsem jim hlásil, že je v Brodě objížďka pro auta nad 3,5 t. Samozřejmě chlapi na montáž přijeli v 9.30 a první náklaďák s panely v 10 hod. Takže super začátek, když můj dnešní pomocník Můsa potřebuje v 12.30 do práce na odpolední.

No, rozdělili se pozice a šlo se konečně na věc. Já s jedním montážním dělníkem budeme pokládát panely a Můsa s druhým na náklaďku uchytávat panely na jeřáb.

Šlo to parádně, práce snad nejlepší, co se zatím dělala. A hlavně s opravdu chlapáckou technikou! :-).

Co si chlapi přichytávali panel do kleští na jeřábu, my si zatím fankou připravili trochu cementového podkladu na věnci, kam přišel panel a čekali, až nám to jeřábník "našteluje" k položení. Když jsme měli panel na dosah, tak si s ním o pár centimetrů pohnuli a dali signál k pomalému položení, toď celá věda montáže :-)... příště už sami :-D.

Mě osobně opravdu překvapila rychlost pokládky, máme asi 130 m2 (13 panelů), a když nepočítám ty různé prostoje, tak byly dva náklaďáky položené za cca 2 hodinky.

Ještě jsem si dnes říkal, co bych zvážil, kdybych někdy znovu řešil panely, je to, že bych si "montáž" zorganizoval sám a nechal si panely jen dovézt. Nic na tom není, stačí sehnat 4 lidi (2 u nakládky na náklaďáku a 2, co budou panely usazovat) a pronajmout jeřáb. Dalo by se tak ušetřit počítám kolem 15 tis. Za montáž s dopravou chtějí skoro 30 tis., což mi přijde dost. Už tím přístupem, že jim nevadí, že jeřáb byl v akci 2 hodiny, ale strávil tam s námi hodin 6.

Dnes ještě budeme dělat výztuž, kterou ještě nemáme úplně domyšlenou. Chci to ještě probrat s projektantem a podívat  se pořádně na detail poslaný od Goldbecku, jak by se výztuž měla dělat.

PS: Dnes jsme z téhle akce natočili i timelapse, sice to bylo s technikou dost na rychlo, ale celkem se to i povedlo. Takže bude podívaná zase o kousek zajímavější ;).


Galerie


↑ Nahoru