„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Položení zemnícího pásku

16. 5. 2017

Dnes nás čekalo položení zemnění do výkopů.

Měl jsem spočítáný obvod základů na 48,2 metrů, takže by nám teoreticky mělo krásně vyjít 2x25 metrů zemnícího pásku. Pásek a sponky jsme měli od známého, takže zbývalo dokoupit do každého rohu zemnící drát. V každém rohu asi 3 metry a jeden by měl také vést od pásku do vnitřního rozvaděče. V Elektrošlužbách měli jeden kousek 17 m tak jsem vzal ten. Zároveň jsem vzal dvě kopoflexové chráničky o průměru 70mm, které přijdou také zalít do základu.

Zemnící pásek jsme s tchánem rozmotali vedle výkopu. U toho jsme si museli zvájemně hodně důvěřovat, protože kdyby jeden z nás svůj konec pustil, tak by to nedopadlo dobře, železo má hroznou sílu a kdyby se vyprůžilo, projelo by tělem jako nůž dortem. Po rozmotání jsme oba pásky spojili a vložili do vykopaných pásů po obvodu a svázali opět sponkami.

K zemnícímu pásku jsme v každém rohu sponkou svázali zemnící drát, který se později naváže na hromosvod. Pásek jsme podložili kamenem, aby se při zalití celý obalil betonem a nerezl po kontaktu se zeminou. Nakonec jsme ještě natřeli asfaltovým náterem všechny spoje, stejně tak kvůli reznutí.

V průběhu dne nám také na pozemek přišli měřit radon. Zapíchali kolem základů do země duté trubky a postupně si vždy z každé z nich větší stříkačkou vyfoukli vzduch. Ten potom foukli do nádobky, která se připojuje k přístroji na měření. Nevím, jestli šlo o nějaký starší typ přístroje, ale vypadalo to jako 50 let staré radio.

 


Galerie


↑ Nahoru