„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Zdění příček

27. 8. 2017

Dlouho jsem o ničem nenapsal, a to hlavně proto, že jsme za celou dobu na stavbě "jen" zdili příčky, což bylo pořád dokola to samé. Trochu jsme taky zpomalili, protože zedník a pantatínek měli dvě týdenní dovolené, a tak to zdění skoro všechno zbylo na mě.

První týden, co byl zedník v Chorvatsku, byl i pantatínek na dovolené. My jsme si říkali, když všichni odjeli, taky se někam vydáme, ale jelikož jsem asi tři dny řešil problém s objednávkou oken, odjeli jsme nakonec jen na prodloužený víkend a ten týden na stavbě neudělali téměř nic.

Jak se zedník vrátil, tak jsem zároveň zjistil, že bude za týden odjízdět na další dovolenou. Úkol byl tedy jasný, musel jsem ho "donutit", aby nám dozaložil všechny příčky, abych bez něj mohl pokračovat a za ten týden, co tu ještě bude, vyzdít většinu příček po překlady, abychom je tam před jeho odjezdem ještě položili. To se nakonec i povedlo.

Některé dny jsem něco střídavě spolu se zedníkem přizdili tak, že on zdil a já podával a maltoval a jemu zároveň koukal dost pod ruce, co všechno vodováhou měří... a dny, které on nemohl (což bylo skoro vždy), jsem zdil já a pantatínek mi podával. Zedník se alespoň jednou za dva dny vždy přijel podívat, co jsme udělali, změřil odchylky, případně dal nějaké rady. Bylo dobré, že pantatínek měl v tu dobu týden dovolenou, než na dovolenou taky odjel, já si v práci udělal taky volnější týden, tak jsme toho spolu zvládli docela dost. Byli jsme v tom týdnu tak 4x a vždy zdělali tak 1,5 až 2 palety.

Jak všichni odjeli, zbyl jsem na to sám, ale tak 2/3 příček bylo vyzděno a s překlady, tak na mě zbylo dozdít poslední 3 šáry a pokračovat u těch, kde jsme měli zatím jen založeno. Protože plán je jasný, než přivezou panely, mít všechny příčky hotové.

Nezbylo nic jiného, než se na to vrhnout. Začal jsem ten týden v úterý a hned sám, takže jsem si vždy vše připravil (nářadí, nástroje, pomůcky, maltu, apod.), očistil zeď, namaltoval, přinesl cihlu, podal cihlu a zdil. Tímto způsobem jsem za úterek zdělal skoro paletu, ale hrůza, nuda a fakt vopruz si dělat vše sám...

Další den jsem měl na dopoledne na pomoc kámoše Blážu, který mi dělal podavače a další den Můsu, hned to šlo podstatně líp a bylo vidět, jak to zase pěkně roste, když jsme pomalu dokončovali jednu místnost za druhou a palety pěkně mizely. Každý den jsme zdělali tak po dvou paletách. Čtvrtek jsem byl opět sám, v pátek volno a v sobotu, zlatý hřeb týdne, mi byla pomoc drahá polovička (měli jsme hlídání), která mi sem tam nějakou cihlu podala (zase tak jsem jí nemohl nechat předřít), jinak vyklízela dokončené místnosti (chtěla mi jít pomoc i moje 83 letá babička, když slyšela, že tam zdím sám :-)).

Každopádně poslední týden před panely bych řekl super, "skoro" se podařilo vyzdít vše, co jsem si dal tento týden za cíl. Co se nestihlo, to bychom mohli zvládnout za pondělí (dozdít 2 šáry, dát 3 překlady a dozdít zbylé 3 šáry), už s pantatínkem a když ne, tak to holt doděláme už pod stropem.

Závěrem se musím taky trochu pochválit, protože mám radost a u svého zdění cítím fakt zlepšení (doufám, že to není jen pocit :-)). Když jsem zkoušel zdít poprvé, u obvodových stěn, tak jsem k tomu měl velké výhrady a trochu se mi to i znechutilo. Sem tam mi utekl třeba i něco přes půl cm. Ale teď už jsem docela spokojený. Hlavně taky proto, že jsem na stavbu vzal svého taťku, kterému když jsem ukázal i jednu z horších zďí, kde mi uteklo tak 4 mm, tak mi řekl, že to je úplně v pohodě, že to je v normě. A když viděl jednu z lepších, tak se jen usmál a řekl, že kdybych byl placený od metru, tak bych si moc nevydělal, jak to bylo rovné :-). Tak jsem měl radost, protože slyšet to od zedníka, to fakt potěší. Doma jsem si ještě (ve starém paneláku) aktivně zkoušel přeměřovat rozdíly příček v dolní a horní části a když jsem viděl 2,3 cm, tak jsem nevěřil. Takže jestli mě zdi letí od 0 do 4 mm, tak bych řekl, že dobrá práce :-). Minimálně na ajťáka :-).

 


Galerie


↑ Nahoru