„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Zaměření oken

8. 8. 2017

Faktura za okna zaplacená, smlouva podepsaná, ale než půjdou okna a dvěře do výroby, ještě nás dnes čekalo zaměření stavebních otvorů.

Před samotným zaměřením oken, jsme museli ještě vyznačit tzv. vágris, což je jednoduše řečeno značka (fixou, tužkou, vyrytí nebo čímkoliv, co se ideálně nesmyje), která je 1 metr od čisté podlahy. Podle této značky si oknaři upřesní velikost oken a výšku podložení oken/dvěří profily. Pomocí vágrisu se řídí i další práce v interiéru, takže se určitě bude hodit.

Na vyznačení jsme se sešli se zedníkem včera večír, ale až po 21 hod., protože dřív nemohl. Vzal s sebou laser, který jsme nastavili, aby svítil v potřebné výšce podle metru a ostatní značky jsme už značili jen podle laseru. Jelikož už byla tma, tak to byl celkem boj, trochu nám to místy nesedělo, když jsme míru kontrolovali ještě metrem od základové desky, ale bylo to v toleranci cca 4-5 mm, tak by to snad nemělo tolik vadit, rozdíl se vyrovná buď izolací, nebo betonem. I když tahle akce vypadala na 10 minut, byla z toho pěkná hodinka, takže domu jsem přijel kolem půj jedenáctý.

S oknařem jsem byl domluvený na dnešek na osmou. Prošli jsme postupně všechny pozice, on si vše zaměřil a zapsal. Teď už nás čeká jen upřesnění nabídky o reálně zjištěné míry, schválení od nás a může se vyrábět.

Tentokrát z akce nejsou žádné fotky, což je škoda, protože minimálně u vyměřování vágrisu by byla pěkná vzpomínka na to, jak po baráku běhají dvě bludičky :-).

Další článek o oknech někdy koncem září, už pod zámkem.

 

↑ Nahoru