„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Založení prvního šáru zdiva

24. 6. 2017

Hydroizolace nalepená, tvárnice roznošené po obvodu, malta připravená, nivelák zkalibrovaný - vše je tedy připravené na založení rohů.

V 7 hodin jsem se na stavbě sešel se zedníkem a hned jsme začali bez malty pokládat tvárnice na všechny rohy. Vzali jsme pásmo a začalo důkladné proměřování. Vždy jsme si proměřili strany, aby seděly na milimetry přesně, a potom ještě pro kontrolu i uhlopříčky. Asi hodinu jsme si s tím hráli, aby nám to vše pěkně vycházelo. Ono, i když byla deska v celku přesná, jak se jde na milimetrovou přesnost, je potřeba si s tím opravdu trošičku vyhrát.

Výšku jsme už měli poznamenanou z předchozích dnů, ale pro jistotu jsme ještě zaměřené a zkontrolované rohy vzali do hadicové vodováhy a prověřili, jestli nám nivelák přeci jen nekecá. Zapsali jsme si, kolik bude v každém rohu malty - v nejvyšším bodě desky byl 1 cm a v nejnižším až 2 cm.

Namíchali jsme první kbelík malty a mohli jsme začít usazovat rohy do malty na ostro.

Každý usazený roh jsme ještě jednou překontrolovali nivelákem, abychom měli jistotu, že nám to někde neuteklo.

Vyzdění dalších zdí už byla hračka. Natloukli jsme si do rohu cihly hřebík a na něj uchytili sňůru, podle které jsme se drželi při dozdění. Jen nám dnes docela foukalo, tak si občas sňůra lítala jak chtěla a nebylo jednoduché se jí držet. Aby jsme se drželi pořád v jedné rovině, každou tvárnici si zedník prověřoval jak horizontálně, tak vertikálně vodováhou. 

Opět jsme se se zedníkem pěkně sehráli. Já jsem mu připravoval maltový podklad, on mezitím usazoval a dorovnával předchozí tvárnici a když jí měl rovně usazenou, tak jsem mu na maltový podklad položil další tvárnici k dorovnání. A takhle se to opakovalo celkem 96x po celém obvodu.

Myslím, že nám to šlo pěkně od ruky, ale i přesto nám to celé včetně přestávek trvalo asi 9 hodin. A jelikož dnes bylo úmorné teplo, do toho foukal vítr a my se chytře nenamazali, odcházeli jsme pěkně spálený. S výsledkem jsem vcelku spokojený, i když tam pár milimetrová rezerva na zlepšení u jedné (poslední) strany byla.

 


Galerie


↑ Nahoru