„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Hydroizolace základové desky

23. 6. 2017

Říct mi někdo, že to budeme dělat celý týden, bych se mu asi vysmál. Nakonec to tak ale dopadlo. Navíc to nebyla úplně činnost, která by byla nějak super záživná, člověk u toho lezl skoro po čtyřech nebo byl pořád nějak pokrčený, takže na kolena a záda to bylo úplně parádní. Ale máme hotovo :-).

Úterý

Než jsme začali s izolací, zbyly ještě dva úkoly ze včera. První byl ještě jednou zkontrolovat, jestli máme napenetrované části správně pod příčkami. To jsem dělal tak, že jsem si příčky na desku nakreslil bílou křídou. Vyšlo to krásně. Druhý úkol bylo dopenetrovat boční část desky, to jsme dělali malým malířským válečkem. Jak bylo hotovo, mohli jsme se pustit do hydroizolace. Možná ještě stojí za zmínku, že 8 kg (10 litrů) asfaltové pentrace nám vyšlo úplně přesně :-)

Hydroizolaci máme 4 mm tlustou, jsou to vždy pásy 10x1 metr. Pod obvodové cihly jsme nařezali metrový pás na půl, čili vždy 50 cm - 35 cm na desku a 15 cm přijde natavit z boku směřem dolů. Lepenku jsme si vždy rozmotali na desce, změřili, kde budeme řezat a zvýraznili to fixou. Nakonec jsme lepenku pomocí dlouhého prkna řezali odlamovacím nožem, šlo to pěkně. Nařezáné pásy jsme si poté smotali a připravili na místo natavení, opět rozmotali, obtáhli si křídou oblasti, kde má být lepenka natavená a opět smotali, tentokrát ale z každé strany do půlky. Takto smotanou lepenku jsme mohli začít natavovat. Za cca 2,5 hodinky jsem stihli udělat něco přes půlky obvodové stěny, takže žádná sláva, zítra pokračování.

Středa

Dnes jsem na stavbu přijel kolem 14 hodiny a začal si doměřovat zbylé kousky lepenky, abych naplánoval, jak je použít, aby nám to pěkně vycházelo. Když jsem je rozmístil, vrhnul jsem se na nařezání další lepenek, zbylo mi udělat asi 10 metrů po 50 cm. Zbylé lepenky už byly pod příčky, které máme 115 mm a lepenky budeme dávat vždy 33 cm, takže pás na přibližně třetiny. Jak jsem začal řezat poslední, přijel z práce tchán a šlo se natavovat, opět stejný postup jako včera. Dnes už jsme věděli přesně co a jak, tak to šlo o něco rychleji, ale stejně jsme vše nestihli, takže na zítřek nám zbylo ještě posledních asi 15 m2. Je to dřina, člověk je pořád buď na kolenou, nebo pokrčenej, na bobku, no žádná sranda. Tak zítra opět tady, tentokrát už to dorazit musíme!

Čtvrtek

Během hodinky jsme natavili poslední metry hydroizolace a konečně se mohli vrhnout na přípravu tvárnic na zítřejší zdění prvního šáru. Podle rad, které jsme dostali, jsme je ještě všechny napenetrovali zespod, aby nenasákly vodu. Já jsem tvárnice roznášel a pantatínek penetroval. Šlo to parádně.

Ještě jsme měli schůzku se zedníkem, aby to všechno zkouknul a domluvili se na zítřek. A vyrazili domů.

Pátek

Dnes bylo na programu dne zdění. Byli jsme domluvení se zedníkem, že dnes založíme rohy a v sobotu dozdíme celý šár. Bohužel se mu to nakonec protáhlo na jiné stavbě, tak nedorazil vůbec. My jsme si zatím doupravili všechny spoje lepenky, aby se do nich nedostala nečistota. Potom jsem ještě zatmelil prostupy vody a kanalizace na desce. 

Shrnutí: Padla celá 10 litrová butela penetrace na cca 45 m2 plochy, dle návodu byla spotřeba 0,25 - 0,35 l/m2, takže jsme asi celkem šetřili, ale ani nám nepřišlo :-). Hydroizolaci jsme měli na vypočítanou plochu 38,4 m2 koupeno 40 m2. A padla taky jedna 10 kg bomba s plynem.


Galerie


↑ Nahoru