„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Tepelná izolace střechy

17. 9. 2017

Pondělí

Tak jsme vše zmáknuli a jsme připravení na návoz a zpracování polystyrenu na střechu. Dneska v 12 hodin ho mají přivézt. Co vím je, že to je kolem 60 kubíků, ale jak takové množství vypadá, nemám vůbec páru - půl kamionu, celý kamion. No, uvidíme...

Polystyren jsme nakonec vzali od DCD Ideal NEO 100 graywall + spádové klíny z bílého s vyšší tvrdostí. DCD vyšli cenově nejlépe. V projektu máme tloušťku 500 mm při lambdě 0,031 (W/m*k) a v kladecím plánu, který jsme dostali od výrobce, máme 2 vrstvy 200 mm šedého polystyrénu a zbytek bude spádova vrsta bílého, který má ještě o něco větší hustotu kuliček, takže je více nosný.

V domluvený čas s kámošem Diblou na stavbě vyhlížíme kamion a během chvíle taky dorazil. Nevypadá to tak hrozně, takový menší kamionek s návěsem.

Hned jsme se dali do vykládání, řidič nám to podával z kamionu a u toho vyprávěl historky kam všude zaváží a my to nosili do místností. Zaplnili jsme jednu místnost komplet, druhou tak ze 70 % a do třetí jsme dali jen spádové polystyreny, ať to potom nemusíme složitě dohledávat.

Takže zase další hromada materiálu čeká na zpracování :-).

Úterý

Pro déšť (no, jaké jiné by asi mělo být počasí, když se dělá na střeše...? :)) jsme pracovali jen asi 3 hodinky, resp. byl jsem tam pouze já a vyřezával do polystyrénu žiletky a jen na sucho je zatím pokládal na střechu. Začal jsem od rohu kde bude svod okapu.

Nařezal jsem asi 8 desek polystyrénu a spíš víc špekuloval, jak si práci usnadnit, urychlit, protože plocha 160 m2 střechy x 3 vsrtvy je dooost práce.

Pořád mi přišlo hrozně divné řezat polystyrén pilkou, když jsou v dnešní době takové vymoženosti - odporový drát, řezací nože nebo možnost půjčení profi řezačky. Jenže, odporový drát, který jsme měli fungoval na jeden polystyrén a potom odešlo trafo, ale bohužel rychlost byla i tak dost špatná (cca 3-4x pomalejší než pilka) a profi řezačku v našich stavebninách měl někdo půjčenou a vrácení bohužel v nedohlednu. Takže jsem nakonec nevyšpekuloval nic a pokračovat budeme zatím pilkou. Večír jsem ještě na internetu našel termický nůž na polystyrén, tak pro něj zítra zkusím zajet a uvidíme. 

Středa

Konečně počasí jakštakš, Můsa má odpolední, tak jsme šli hned z rána na věc. Začít jsem chtěl hned lepením toho, co jsem včera připravil, abych zjistil, že to vůbec bude držet. Na lepení jsem objednal cca 25 velkých 750 ml lepících PU pěn, od kterého očekávám, že s tím bude práce rychlejší než míchat pytlované lepidlo (je to i doporučený technologický postup). Cenově to vyšlo na m2 dost podobně, možná i PU pěna lépe, ale to těžko soudit bez praxe.

Povrch jsme si důkladně zametli, na polystyrén jsem nastříkal pěnu do čtverce a doprostřed udělal křížek, přesně podle obrázku na dóze :-).

Nalepili jsme první 4 a půl polystyrénů a dóza došla. Hned jsme si řekli, že něco bude asi špatně, když na obalu píšou 10-12 m2 a my ji spotřebovali na 4-5 m2 :-). Takže na další jsem šel už o dost  úsporněji a vyšla nám na cca 14 m2. Taktika jsem měl takovou, že krajní polystyrény, kde je sání větru největší, budeme dávat lepidla o něco víc. I když bude střecha přitížená kačírkem, tak sychr je sychr ;). Co jsem koukal po internetu, tak někdo to nelepí vůbec, ale ti mají atiku, tak tam bych se asi taky nebál.

První řadu jsme jeli podle nataženého provázku, i když by šlo zarovnávat k hraně věnce, tak jsme si provázek radši natáhli, hlavně proto, že nám na téhle straně dobetonávka trochu utekla a občas tam je i víc než půl cm boule a asi by nás to mohlo trochu rozhodit.

Jinak lepení šlo parádně a rychle, pistolí nastříkat polystyrén, položit na zametený povrch lepenky a zatížil cihlou a takhle dokola. Horší to bylo s dalším vyřezáváním žiletek, to nás hodně brzdilo.

Po obědě Můsa odjel a já se vydal pro řezací nůž. Přijel jsem kolem 15 hodiny a už na mě čekal pantatínek, se kterým jsem měl druhou dnešní směnu. Hned jsme otestovali zázračný nůž na jednom polystyrénu. Bohužel jsem ho hned po první desce zavrhl, prostě i když je řez krásný tak na rychlost je pilka pořád cca 3-4x rychlejší a tolik času si s tím hrát nemáme. Nevím, možná kdyby šla ještě větší teplota nože, nebo nebyla taková zima a nebo nebyl polystyrén tak tlustý... těžko říct.

Pokračovali jsme opět s pilkou a ten den udělali celkem něco přes 4 řady, což není špatné, ale ani nijak výborné. Uvidí se jak to půjde dál. Toho vyřezávání v ploše už není tolik, takže by to mělo jít podstatně rychleji.

Čtvrtek

Opěr ráno sraz s Můsou a šli jsme bez váhání na věc. Už jsme věděli jak na to, tak to šlo pěkně. Než jsme se ale dostali na další zádrhel a to byla naše předsazená střecha, resp. trámy, které je potřeba také vyříznout.

Trámy jsme měli uřízlý každý jinak, tak bylo potřeba každý zvlášť zaměřit a podle něj vyříznout. Spáry a díry, které vnikli nepřesností řezu se později vyplní pěnou. Do těch větších se nacpe odřezek polystyrénu. Dobré je, že první vrstva je 200 mm a výška hranolu je taky 200 mm, takže druhou vrstvu jsme mohli už jen pokládat, i když někde bylo občas potřeba polystyrén trochu obrousit, ale to nebyl žádný problém.

Abychom se nezdržovali tak jsem dnes povolal i drahou polovičku, které jsem vyplnil spáry mezi polystyrény a ona je seřezávala a škrabákem některé nerovnosti seškrábla, aby další vrsta sedla jak prdel na nočník.

Pátek

Tak dnes to byl opravdu dlouhý maraton. V sedm jsem byl domluvený se sousedem (truhlářem) nařezání OSB desek na atiku a hlavně okap, který musíme dát ještě dohromady. Já už byl od 6 hod. na nohou, protože jsem musel ještě do práce vytisknout manuál k řezání a hlavně si vyzvednout kárku a naložit OSB desky. Dobré bylo, že řezání šlo opět rychle a kolem 9 bylo hotovo, včetně nažezání podložek na spád atiky, které jsme dělali z odřezků z dubu, krása.

V 9 hodin dorazil opět Můsa a šli jsme na věc. Jako první nás pořád ještě čekaly poslední dvě řady v první vrstvě polystyrenu, takže hodně vyřezávání hranolů.

Jen opakuji, že v pondělí mají nastoupit střechaří a my musíme mít 3 někde dokonce 4 vrstvy.

Každopádně po obědě musel Můsa odjet a já zbyl na stavbě sám. Pokračoval jsem aspoň s řezáním posledních asi 10 metrů výřezů, ať to můžeme odpoledne nalepit a pokračovat s druhou vrstvou. Kolem 15 hodiny, to už byl na stavbě i pantatínek, byla první vrstva konečně dokončená.

Opodledne ještě dorazil další kámoš Bláža a má ještě dorazit na pomoc moje milá s paní maminkou.

Druhou vrstvu jsme začali pokládat kolem 15 hod., hned od stejného rohu, kde jsme s první vrstvou skončili, tak aby nebyly spáry nad sebou. Neměli jsem to ideální protože délka je 16 metrů a polystyrény jsou metrové, takže teoreticky by spáry nad sebou byly, ale díky tomu, že měly desky kolem metru a 3 mm a nikdy nedorazíte desky úplně na sebe, nám nakonec vznikla provazba cca 8 cm, ideálně by mělo být 15 cm, ale jelikož máme 3 vrstvy, tak to vadit určitě nebude.

Jelikož jsme nemuseli vyřezávat hranoly a pantatínek nám vyřezával žiletky na okrajích, takže jsme je měly připravené, my jsme s Blážou KONEČNĚ mohli zařadit nejvyšší rychlost. On mi na desky stříkal lepidlo, ženský zametali podklad a vyplňovali spáry a já už jen umisťoval, rovnal a dořážel desky k sobě. A Bláža nebo pantatínek je ještě zatěžovali cihlami.

Tempo bylo opravdu suprové, ale den, resp. světlo se pořád krátilo. Když bylo kolem půl sedmé a začalo zapadat slunce, jen jsem prohodil vtípek, že když jsme tak rozjetý byla by škoda to skončit, že by to chtělo sehnat reflektor a pokračovat. Ještěže měl Bláža už celkem upito a vtípku se hezky chytl. Takže to nakonec dopadlo tak, že jsme pod reflektorem vyřízený skončili před 23 hod. a měli dokončený bez 2 řad skoro celou druhou vrstvu. No, ale kdyby se paní maminka nebála, že v té tmě u kraje střechy spadneme (řekl bych, že se bála spíš o našeho Blážu :-)), tak jsme tam snad byly nonstop :-). Ale joo, souhlasím, že měla pravdu.

Pár Bláži uměleckých děl :-).

Takže pro dnešek padla, hrozně jsme si to užili, byla fakt sranda, aby ne po tolika pivech :-). Ale hlavně se toho dost udělalo, tak mám opravdu velkou radost. Zítra je taky den, takže šup si jít na chvíli zdřímnout a ráno ve stejné sestavě sraz na 6.30, ať jsme se svítáním ready na střeše. Není totiž moc času a hlavně hlasí na víkend dost deště tak musíme využít každé chvilky.

Sobota

Celou sobotu pršelo, ne moc, ale dělat v tom střechu, když nesmí polystyrén zmoknout je dost naprd. Ráno jsme se všihni opět sešli, že zkusíme co půjde a uvidíme. Byli jsme na stavbě do odpoledne, ale dalších metrů jsme moc neudělali. Aspoň jsme zvládli vypěnit spáry, kde bylo potřeba tak polystyrén trochu seškrábli, nařezali si polystyrén podle potřebných rozměrů, vyřezali do nich žiletky. Dělali jsme to tak střídavě něco na střeše, když nepršelo a něco uvnitř. Kolem 16 hod. jsme usoudili, že to dneska nemá výnam a šli si odpočinout domů, ať jsme zítra připravený podat opět extrémní výkony. Pokud teda počasí dovolí ;).

Neděle

Jak včera, tak i v noci dost pršelo a i když jsme měli střechu zaplachtovanou, tak se dostalo dost vody dovnitř na polystyrén. Takže ráno jsme s hadrama vysoušeli nejhorší místa. Důležité, že přestalo pršet a mohl polystyrén vysychat, aby se mohlo pokračovat s lepením.

Bláža to hned po ránu odstartoval a šlo se na věc.

Každý měl co dělat, než jsme mohli lepit. Já si šel "hrát" s okapem. Bláža a pantatínek vyřezávali chybějící zbytky polystyrénu, panímaminka vysoušela, vypěnovávala spáry.

Na okapový kastlík jsem měl nařezaný OSB desky z pátka. Nejprve jsem ze střechy přidělal dno, které musí být ve spádu. S tím počítaly už žiletky, které jsou po půl metru a každá je vždy o půl cm kratší, aby vytvořily požadovaný spád 1 %. Což by mělo být dostačující. Každou desku jsem kontroloval na vodováze, aby někde potom nestála voda. Další jsem přidělával vnitřní stranu a zbytek jsem šel dělat z lešení.

A to se mi bohužel vymstilo. Když jsem na něj lezl, tak jsem si blbě postavil žebřík a ten mojí váhou převrátil kozu a já se na ní napíchnul :/. Naštěstí to dopadlo kromě odřeniny dobře, mohlo být opravdu hůř.

I přes zranení jsem okap dodělal a mohli jsme jít po polední svačině zase všichni lepit polystyrén.

Jak už jsem říkal, co jsem dělal kastlík, zbytek čety připravovala polystyrény, aby nám to pěkně odsýpalo.

Druhou vrstvu jsme dokončili někdy kolem 14 hod. a mohli se dál vrhnout na poslední vrstvu spádu. Na to jsme měli už bílý polystyrén. Kladecí plán od výrobce jse měl nastudovaný, tak jsme mohli hned bez velkého přemýšlení pokládat.

V první řadě se pokládal polystyrén tlustý 1-3 cm, v druhé 3-5, třetí 5-7, čtvrté 7-9 a další se podkládali 80 cm tlustým polystyrénem a spádový se opakovaly. Nic složitého, jen to bylo potřeba udělat :-).

Zvládli jsme asi 2 řady a na další se objevil na pomoc náš zedník. Nejradši bych ho nakopal, jak na nás furt prdí, ale jsem rád za každou hodinu co nám přijede pomoc. Vzhledem k tomu, že už nám docela docházely síly, tak jsem to opravdu uvítal. Čerstvá krev oživila i naše pohyby a do večera jsme zvládli pokrýt téměř celou plochu (zbyly už jen 3 řady spádové vrsty a potom už jen prostor nad předsazenou střechou).

Každopádně další maraton téměř za námi a zítra můžou přijít střechaři si udělat plechy - závětrné lišty a okapnice po krají střechy. Už ať to máme pod střechou a přesuneme se na chvíli dovnitř. Je už dost znát, že přichází podzim.

Pondělí a úterý

Dnes už přišli střechaři a udělali si plechařinu. Zvládli to docela rychle a odpoledne kolem 14 hod. jsme se domlouvali, jak dál. Už bylo jasné, že to předsazení nestihneme během dneška, tak jsme se rovnou domluvili až na středu. Naštěstí jsou celý týden v okolí, tak to vůbec nevadí. My si odpoledne pokračovali s pokládáním polystyrénu. Druhý den jsem věděl, že budu sám a s největší pravděpodobností bych to nestihl, tak jsem volal  S.O.S. zedníkovi. Jestli by mohl přijet pomoc, naštěstí mohl odvolat to kde měl být a přijel ještě s kolegou (bráchou) a za cca 4-5 hodin jsme měli hotovo. Já bych to dělal tak do půlnoci.

Hotov, finýto, připraveno pro střechaře, takže zítra hlavní hydroizolační folie a hurá ze střechy.

 

 


Galerie


↑ Nahoru