„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Střešní plášť aneb střechaři v akci

9. 10. 2017

Než začnu něco k montáži střešní fólie, napíšu opět svou zkušenost s výběrem dodavatele.

Když jsem zjišťoval, co vlastně zvolit na naší ploché střeše za finální hydroizolační plášť, tak jsem se v podstatě rozhodoval mezi třemi typy folií, a to PVC (používá se na většině plochých střechách), EPDM a TPO. Největším favoritem byla u mě EPDM fólie Firestone, protože se lepí celoplošně (není tak nutné kotvit) a jedná se pouze o jeden kus fólie (tím se eliminuje chyba ve sváru), udávaná životnost je minimálně 50 let. Což je jednou taková jako u klasické PVC fólie.

Zkusil jsem se tedy obrátit na zástupce tohoto amerického výrobce tady v ČR a ten mi doporučil jednu firmu, ale hned mi říkali, ať počítám s tím, že budou hodně časově vytížení a možná mě už odmítnou. Zkusil jsem je a opravdu, řekli mi, že už mají do konce roku práci nasmlouvanou (poptávat jsem začal někdy v červnu, bohužel takhle pozdě, to jsem hodně podcenil). Nakonec jsem dostal doporučení na jinou firmu, a tak si nechal zpracovat cenovou nabídku.

Když jsem jí dostal, tak jsem málem spadl ze židle. Cena za naší střechu byla 190 tis. s DPH (poptával jsem 150 m2). Co mě udivovalo bylo, že fólie stála 70 tis. a lepidlo asi 85 tis., což mi přijde jako hrozný nepoměr. Ještě jsem s dodavatelem smlouval a nakonec usmlouval lepší cenu, ale i tak jsem byl pořád na ceně cca jednou takové jak u PVC. Což sice v porovnání cena/životnost PVC vs. EPDM vyjde stejně, ale i tak mi to přišlo přehnané. Někde na internetu jsem četl rozdíl cca 10-20 %. Byl jsem připravený, že bych dal i o 30 % víc, ale jednou tolik rozhodně ne. Možná mít víc času, poptávat to dřív, sehnal bych jinou firmu, která nemá ceny tak natažené, ale toť otázka...

Nic. Další směr byl PVC folie, s kterou mají zkušenosti i místní firmy. Rozhodil jsem sítě a hledal vhodného dodavatele. Na konci mi vyšly dvě firmy a to Izolace Jureček a Střecha Čapek. Obě firmy měly nabídky +- stejné, já se nakonec rozhodl pro pana Jurečka, protože jsem s ním komunikoval delší dobu, mají certifikace od DEKu, dělají to víc jak 10 let a jeho jednání mi přišlo víc sympatické. Pan Čapek mě původně odmítl, že mají také hodně práce, nakonec že by to i zvládli, ale to už jsem byl takřka rozhodnutý.

Takže jsme se 18.8. sešli na stavbě s panem Jurečkem, ještě někdy ve fázi dokončení zdění, abychom si případně vyjasnili některé informace. Plácli jsme si a domluvili se na montáži v týdnu od 18. září. Ještě jsem si za ten měsíc párkrát zavolali a vyměnili si pár e-mailu, hlavně okolo detailu okapu, barev plechů, prostupů apod.

Ještě bych chtěl dodat, že jsme uvažovali o zelené střeše, ale nakonec jsme tuhle myšlenku vypustili. Důvod byl vícéméně jeden a to, že jsme na okraji města, spíš už to má takový nádech venkovského prostředí, takže je zde zeleně hodně. A i my máme na pozemku dost placu, takže bychom střechu nijak nevyužívali. I když by se mi to líbilo, je možné dostat dotaci myslím 500 Kč / m2, tak jsme si to nechtěli tolik komplikovat.

Montáž

Pondělí

Jak jsem už psal, střechaře jsem měl domluvený na pondělí 18. září, ale už o víkendu jsem věděl, že jestli to stihneme, bude se muset stát zázrak. Nicméně zvládli jsme jim připravit atiku, aby mohli začít alespoň s plechařinou okolo a my získali další den, nakonec to byly dny dva, na dokončení polystyrénu nad předsazenou částí střechy.

V pondělí nastoupili hned z rána a do cca 15 hodin měli hotovo.

Nainstalované závětrné lišty a okapnice vypadaly parádně. Jelikož budeme mít bílou fasádu, tak oplechování jsme vybrali v černé barvě, resp. swarzgrau, což je barva rámů našich oken.

Středa

Hned v 7 ráno jsme byli domluvení, že střechařům připravím elektriku a žebřík, aby mohli začít na foliích. Nejprve se pustili do okapového žlabu a následně do plochy střechy.

Nechal jsem je pracovat a přijel jsem kolem 16 hod, potom, co mi dali vědět, že pro dnešek končí. Přijel jsem po nich pouze uklidit žebřík a elektriku a samozřejmě jsem si střechu chtěl projít, jak po nich práce vypadá. Na první pohled se mi vše zdálo ok. Za dnešek zvládli celý okap a polovinu plochy střechy, takže by to zítra pravděpodobně měli dodělat.

Čtvrtek

Ráno jsem jim opět vše připravil a nehal je pracovat. Odpoledne mi kolem 14 hod pan Jureček volal, že mají hotovo. Přijel jsem za nimi a střechu jsem si s ním začal procházet. Sřecha komplexně vypadala parádně. Sice se mi pár detailů nezdálo (hlavně zpracování u chrliče a potom jsem měl představu, že bude méně sváru v okapovém žlabu, pár dalších věcí, ale ty už nestály tolik za řeč), ale nic co by kazilo dojem z jejich odvedené práce. Co se mi nezdálo mi vždy pan Jureček vysvětlil, že tak je to naprostém pořádku, že dělají bazény, že folie a sváry jsou 100% jistota, tak ať nemám obavy. Věřil jsem mu.

Hotovo

Střechaři odjeli a ještě odpoledne začalo pršet, to už jsme byli na stavbě s pantatínkem, protože jsme se chtěli ještě jednou na jejich práci podívat společně a hlavně vidět střechu v první akci, pod deštěm.

Pantatínek si asi po 20 minutách všiml, že máme problém. U chrliče někde protékala voda pod folii a tekla voda po OSB deskách hezky dovnitř budoucí fasády. Takže jsem neváhal ani vteřinu a volal panu Jurečkovi, že problém. Byl jsem překvapený z jeho rychlé reakce, že sedají hned do auta a za půl hodiny přijedou. Počkal jsem na ně, abychom se domluvili, co a jak s tím. Ten den už se nic nedělo, ale zítra to prý opraví.


Galerie


↑ Nahoru