„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Dozdění obvodových stěn a založení příček

16. 7. 2017

Sobota

Na dnešek jsme měli v plánu dozdít obvodové stěny do posledního 12. šáru. Čili zbývaly nám ještě 3 šáry. Lešení jsme měli připravené, tak jsme se na to mohli hned vrhnout.

Já jsem opět míchal tenkovrstvou maltu. Už to mám celkem v oku, tak si vodu neodměřuju jako první dny. Dneska přišel taky kamarád a samozřejmě pantatínek, zedník a dokonce ještě zedníka pomocník, takže jsme si opět práci pěkně rozdělili a šlo nám to jako po másle.

Jediná překážka byla ta výška. A jediný problém byla jedna stěna, u které nám skoro o 1 cm uteklo navazování elektro kanálku. Stalo se nám to pravděpodobně proto, že jsme začali z druhé strany než šáry předtím. ale i tak máme na kabely dost místa, takže by to neměl být zase tak velký problém.

Ještě mě napadá jedna věc k bilancování VPC zdiva VAPIS. Co nemají Němci u VPC vychytané (jinak je zdění skvělé a opravdu rychlé) jsou kotvy při zdění na tupo. Kde je kotva, je zákonitě i víc malty. A kotva + víc malty = cca 3 mm oproti 1-2 mm, kde je pouze malta, a to se v dalších šárech nasčítá a má to hlavně za důsledek zubatění cihel. Navíc půlky, které jsme měli a dávají se v každém druhém šáru do rohů byly sami o sobě o milimetr vyšší než klasické 250. Takže jsme si rohy v celé výšce tak 2x upravovali flexou, abychom to srovnali. Jen třeba o 2-3 mm. Jsme trochu detailisti, ale než to později při něčem dohánět, tak na ty milimetry dost hrajeme :-).

Na obvodových zdích jsme si nechali místa už jen pro překlady, které by měly snad přijít příští týden. Ty budou pro změnu z VPC od KM Beta, protože dělají 250 mm výšku, Vapis má nižší a museli bychom to dozdívat speciální tvarovkou.

Neděle

V 7 hodin jsme měli sraz na pozemku, dozdili jsme pilíře na jižní straně a potom ještě před oběděm založili příčky u ložnice a dětského pokoje. Hned to vypadá zase líp, když už se vyrýsovali první místnosti.

Tahle cihla nahoru fakt nepatří, ale bez akční fotky by to prý nebylo ono :-).

Dali jsme guláš s pivkem, poklidili, sklidili úrodu a jeli domů. Pro tento týden máme splněno a pokračování zase nejspíš zítra.

 


Galerie


↑ Nahoru