„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Položení kanalizace a hutnění podkladu základové desky

26. 5. 2017

Dnes nám navezli 15 m3 štěrku a domluvili jsme si bagr, abychom připravili podklad pod deskou. Už na začátku bylo jasné, že bude náročné všechny dnešní práce zkoordinovat, aby měl bagrista co nejmenší prostoje.

Úkol číslo 1 - srovnání terénu pod deskou

Když jsme dělali skrývku, vůbec jsme nereagovali na převýšení pozemku, tím jsme se dostali do situace, že máme v nejvyšším bodě o cca 30 cm víc zeminy, než potřebujeme. Znamenalo to jediné, že se bagr musí dostat přes bednění dovnitř základů a odbargovat terén tak, aby byla výška terénu všude stejná. Snažili jsme se mít terén kolem 20 cm pod výškou ztraceného bednění.

Úkol číslo 2 - položení kanalizace

Bylo potřeba udělat kanalizaci. Nakreslil jsem značkovačem čáry, kde bude KG potrubí umístěné a nechali jsme si od bagristy udělat rýhy. Jelikož přijel pouze na úpravu terénu, tak si s sebou vzal pouze radlici svahovku a jen konstatoval "svahovkou jsem ještě kanalizaci nekopal" :-), všechno je holt poprvé. Nutno říct, že nám tím dost pomohl, já už jen pomáhal s dorovnáním terénu tak, aby měla kanalizace patřičný spád. A vzhledem k tomu, že zedníkovi to šlo opravdu od ruky, měli jsme jí položenou za hodinku a něco.

Úkol číslo 3 - uhutnění zeminy

Vypůjčenou žábou jsme uhutnili terén zeminy, při tom nám asistoval bargrista tím, že nám dosypával zeminu tam, kde bylo potřeba trochu přidat, abychom se dostali na potřebných 20 cm pod ZB.

Úkol číslo 4 - uhutnění štěrku pod deskou

Připravený štěrk bylo potřeba přemístit na uhutněnou zeminu a rozprostřit rovnoměrně tak, abychom ho měli po uhutnění rovnoměrně se ztraceným bedněním. Už bylo asi osm večír (ještě pátek) a bagrista toho měl za celý den plný brejle, si trochu breptal, ale klobouk dolů, nejen, že nám to naházel dovnitř, ale i pěkně rozhrnul, abychom to nemuseli přehazovat lopatou a urovnávat hrabičkami. Bagristu jsme propustili asi v půl devaté domů, i když už slíbenou grilovačku doma asi nestihne.

My jsme ještě štěrk uhutnili a spočítali, kolik nám ho chybí. Původně jsme počítali, že bude potřeba kolem 16 m3, radši jsem chtěl vzít 18 m3, ale nakonec nám dovezli pouze 15 m3. Objednali jsme na zítřek radši celou fůru, s tím, že zbytek určitě najde své uplatnění jinde. Takže zítra pokračování.

Shrnutí dne: Na hodinky radši moc nekoukat, ale pracuje se krásně až do tmy (16.30-21.30)


Galerie


↑ Nahoru