„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Asfaltová penetrace a návoz prvního šáru cihel

19. 6. 2017

O víkendu nám počasí moc nepřálo, tak jsme práci odložili na pracovní dny. Docela změna, o víkendu 15 stupňů a déšť, dnes už 30 stupňů a slunečno.

Na pozemku jsme měli sraz kolem čtvrté odpoledne, já už tam jel před třetí, abych ještě dobrousil zbytky nerovností na desce a prořezal flexou chráničky na kanalizaci, kde bude procházet hydroizolace. Během hodinky jsem měl hotovo a už jsem jen čekal na svého sparingpartnera (tchána), než dorazí, ať můžeme rozměřit příčky, pod kterými budeme navařovat hydroizolaci.

Měl jsem na dnešek také domluvený závoz třech palet zdiva Ytong P6-650, kterými budeme zakládat pouze první šár.

Tohle zdivo plní jeden hlavní účel, a to že přeruší tepelný most mezi základovou deskou a zdivem. Existuje systémové řešení z vápencopískových tvarovek, ale je nesmyslně drahé. Když jsem to počítal, tak to vyšlo 4x dráž, což je na našem baráku rozdíl asi 30 tisíc. Na tuto alternativu jsem sám samozřejmě nepřišel, ale inspiroval se u jiné stavby, kde toto řešení také použili pod VPC cihly. Kolem třetí nám je dovezli ze stavebnin, společně se zakládací maltou s pevností 10 MPa. Super bylo, že nám cihly složili kolem základů tak, jak jsme potřebovali. 

Nejprve bylo potřeba rozměřit příčky, které máme 115 mm, na nich musí být vystředěná hydroizolace 333 mm (metrový pás na třetiny) a pod tím penetrace, kterou jsme pro jistotu dali 450 mm. Spočítat to tak, abych nebyl za blbce, když by příčka byla mimo lepenku, mi chvíli zabralo. Radši jsem si ještě udělal několik kontrolních výpočtů, tak snad to bude v pořádku. Zaměřená místa, kde budeme natírat penetraci, jsme si vyznačili fixou.

Po zaměření už stačilo vzít plechovku s penetrací, váleček a samotné natírání už šlo krásně. Celé nám to zabralo asi 3 hodinky, zítra to ještě zkontrolujeme (dvakrát měř, jednou řež) a začneme natavovat hydroizolaci.


Galerie


↑ Nahoru