„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Dobetonávka stropních panelů

2. 9. 2017

Prší, čas běží a my jsme ve skluzu. Přesně řečeno v 2-3 denním skluzu oproti plánu. Dnes měla být natavená parozábrana na panelech a my dnes teprve dokončili dobetonávku.

Den první - středa

Na čtvrtek jsme plánovali betonování spár mezi panely, jenže... míchaný beton měli v betonárce pouze do 13 hod a my než jsme se rozkoukali (já dorazil kolem 14 hod a pantatínek kolem 15 hod), tak bylo pozdě, takže akce se přesouvá na zítřek. Rozdělali jsme si alespoň bednění po obvodu, ať na to můžeme hned vlítnout, jak vybetonujeme spáry.

Den druhý - čtvrtek

Jelikož se začlo rýsovat, že jsme oproti plánu pozadu, domluvil jsem se s kámošem Můsou na dopolední šichtě. V osm sraz na stavbě, já už s betonem na kárce a šlo se hrrr na věc. S Můsou se sehrát byla jedna radost (taky se už nějaký ten pátek známe). Beton jsme si tahali po kýblech nahoru po laně, Můsa na kárce s lopatou a já nahoře s lanem tahačka. Štěstí, že jsme měli asi 10 kýblů, takže jak jsme je vytahali, tak Můsa vylezl za mnou a betonovali jsme společně a krásně to odsýpalo.

Vždy spáru zalít konvičkou, aby se provlhčila a šup z kýble vysypat beton a hutnit lžící a klackem. Na to, že jsme byli ve dvou, tak jsme si vedli bravůrně. Od 8 do 12 jsem kromě 4 spár udělali všechny, zbytek zbyl na mě a případně odpolední směnu - já a pantatínek. Nakonec se k nám na chvíli přidal zedník, který jel dřív z práce, tak to šlo zase o něco rychleji. Já jsem si mohl v klidu dojet ten den už pro třetí půl kubík betonu do kárky, který nám zbyl ještě na dobetonávku věnce z jižní strany a kousek, sumasumárum cca 18 m a já dnes vytahal 1,5 kubíku betonu v kýblech. To bude ráno :-).

Den třetí - pátek

Déšt :/, ale ruce nebolí :-)

Den čtvrtý - sobota

Zedník dohání resty z dovolené, tak jsme na sobotu měli být původně jen s pantatínkem, takže už v 6 hodin na stavbě, rychle odbednit, zabednit další kus a šup do betonárky pro beton. Protože nám nezbylo tolik vysokých OSB desek na bednění, rozhodli jsme se betonovat po částech (bylo potřeba celkem asi 2,5 kubíku). Bednili jsme vždy cca 20 metrů věnce, nechali to zatvrdnout, zase odbednili a znovu zabednili další část. 

Hned ráno jsme se pustili do největší dobetonávky, na západní části domu, podbednění jsme si připravili už ve čtvrtek. Možná to vypadá trochu punkově, ale funkční do bylo, i když jsme to pořád museli hlídat, aby se pod tlakem betonu zmoklé OSB desky neprohýbaly. 

Za dopoledne jsme zvládli s pomocí i mé drahé polovičky, která nám dole plnila kýble betonem, celou jednu stranu. Nakonec se ozval i zedník, že by mohl po obědě dorazit, tak to vypadalo, že by se to mohlo dodělat celé.  

"Parta hic" přijela hned ve třech a ještě se zbylým betonem z jiné stavby :) Vrhli jsme se na to a pokročili o dalších cca 10 metrů, takže nám zbylo ještě asi 5 metrů, na což jsme potřebovali ještě zajet pro dalších 2,5 kubíků betonu. Vzal jsem auto a vyrazil naposledy do betonárky. Tam mi do káry chrstli poslední várku a rychle zpět, ať se tam moc neflákají :-).

Poslední část už byla rychlovka. V pěti lidech, aby ne.

Den pátý - neděle

V neděli nám opět pršelo a ještě víc než v pátek. Tak jsme s pantatínkem museli počkat, až to přejde. Čekání jsme si zpříjemnili kachínkou k obědu u tchýně :-). Kolem 15 hod se počasí umoudřilo a my mohli vyrazit odbednit.

Vzhledem k tomu, že jsme věděli, že se nám to místy vyboulilo pod tlakem betonu, tak jsme čekali, že to nebude práce za jedna. A taky že jo, výsledek byl tak za 2-, takže si ještě budeme muset dát v týdnu opravu v podobě zabrušování boulí a slitků, snad to půjde. Takhle vypadá výsledek pětidenní akce.

 

 


Galerie


↑ Nahoru