„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Vylití základové desky

3. 6. 2017

Dnes byl sraz na pozemku ve čtvrt na sedm, abychom dokončili poslední část etapy - základová deska.

Snad poprvé se podařilo všem přijít včas, a tak jsme mohli dodělat poslední drobnosti, než přijede první mix s betonem.

Vrtákem jsme do bednění vykroužili dva prostupy na chráničku na elektriku do budoucí garáže a na zahradu k altánu. Potom jsme ještě provázkem naměřili výšky uvnitř desky a zapíchali sprejem vyznačené kolíky, abychom se měli při zarovnávání betonu čeho chytit.

Jak jsme tohle dodělali, přijel první mix s 9 kubíky betonu (tuhosti B15) a začal beton chrlit do desky.

Během vylévání jsme rovnali terén od oka podle vyznačených kolíků pomocí hrabiček a lopat. Za námi hned zedník s dvoumetrovou vodováhou desku rovnal na čisto.


Dnes byla v akci i polní kuchyně :-) a babička hlídala malého.

To jsme dělali, než přijel další mix s 9 kubíky. Jak se vylil druhý mix, tak začala tipovačka, kolik bude ještě potřeba betonu na poslední kousek ZD. Náš zedník tipoval 3, já 3,5. Škoda, že neproběhla sázka, když jsme díru změřili, tak vyšlo cca 3,5  kubíků :-).

Zavolali jsme zbylé kubíky do betonárky a zároveň si objednali mastnější beton (B20), protože poslední várka přijde pod náš ocelový roh. Tak když už je tam tolik železné armatury, tak ať tam je i mastnější beton (mastnější = pevnější = víc cementu = dražší).

Nakonec by bývalo stačilo asi 3,25 kubíku, ale lepší víc než míň, zbytek pojmula opět příjezdová cesta (aspoň jí trochu zpevníme).

Dnešní betonování nám trvalo necelých 5 hodin, včetně úklidu. Místo plánovaných 20 kubíků jsme spotřebovali 21,5, což beru jako v celku dobrý odhad. Teď už jen pořádně zalívat, protože hlásí aktuálně skoro třicítky. Dáme si tak týden, až dva, oraz. V pauze mám v plánu si koordinovat nabídky a objednávky materiálu na další etapy.

Shrnutí dne: Musíme říct, že zedník je opravdu šikovný. Když jsem se ho ptal, jestli bude potřeba vibrační lať, tak mi řekl, že ne a teď už vím proč. Deska je opravdu krásně rovná i bez ní. Klobouk dolů.


Galerie


↑ Nahoru