„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Montáž oken

25. 10. 2017

(Jak jsme vybírali okna jsem sepisoval ve starším článku)

Je 25. 10. a teprve dnes začala firma Dafe-Plast s montáží oken (víc jak měsíc po termínu, který byl smluvně domluvený jako dokončení montáže). Termín nám změnili hned 4x, nejprve kvůli chybně dodanému materiálu, později to upřesnili na hliníkové obložky a následovalo, že montážní pracovníci nestíhají. Tím nás ale dostali do dost velkých problému, protože musíme do zimy stihnout zateplení fasády a natažení základní vrstvy, aby nám rámy oken, folie (partěsné a paropropustné) a OSB desky v atice mrazem nedegradovaly.

Montáž začli nejmenšími okny v koupelně a kuchyni, pokračovali dveřmi, francouzskými okny a nakonec si nechali rohovou sestavu s HS portálem. Bylo parádní vidět baráček, jak se postupně uzavírá, s vidinou, že brzo už bude vše pod zámkem.

Celá montáž proběhla na mé očekávání dost hekticky. První den hlavně kvůli tomu, že jsem měl na stavbě s oknařema i vrtáky na studnu a bylo potřeba hlídat a fotit celý průběh. Další dny potom proto, že montážníci u nás byli v časech, který se dal někde jinde ukrojit, protože samozřejmě měli naplánované jiné montáže a u nás byli tak nějak kdy to aspoň trochu šlo.

Docela jsem byl i překvapený, že všechna okna tahali ručně, i skla co měla kolem 250 kg, měl jsem představu (dokonce mi to i potvrzoval obchoďák), že přijede takový pavouk (malý jeřáb), který jim okna usadí. To jsem je docela litoval, v jednu chvíli jsem jim i pomáhal, protože jich na to moc nebylo.

Montážníci u nás byli asi tak 5-6x, původně jsem myslel, že to mají tak na 2-3 dny a hotovo. Předávací protokol jsem jim podepsal až někdy 22.11., protože když jsem ho dostal, tak to dokončovali po tmě a já si to chtěl všechno v klidu za dne a hlavně za světla projít. Několik "maličkostí" se tam samozřejmě na opravu našlo. Jako například, že parotěsné pásky nebyly dolepené, jak by měly, někde nebyly vůbec, někde byly díry, kterými by jistě profukovalo a museli bychom to opravovat sami, u rohové sestavy zapomněli zaříznout kotvy, takže tam trčely a překážely žaluziovým kastlíkům, okna a dveře neseřídili (v předáváku bych s tím souhlasil) a dokonce některá okna nešla ani otevírat, zapomněli dát senzor otevření okna na HS portálu, i když jsem ho zaplacený měl a pár dalších...

Každopádně montážníci se snažili a byl jsem s nimi, ve finále asi jako s jedinými v celku spokojený. Kvalita oken je super, tam se asi nedá co vytknout, ale po organizační stránce mě Dafe-Plast opravdu zklamal. Doslova jsem je musel nátlakově prosit, aby to přijeli dotáhnout, mluvil jsem s obchoďákem, šéfem montáže, i s majitelem firmy, pořád něco slíbovali, ale částo to prostě nezvládli. Takže organizace za pět.

Ještě s nimi budu řešit kompenzaci za pozdní dodání a nějaké další drobnosti, tak jsem zvědavý, jak se zachovají.

Každopádně okna jsou hotová a můžeme rychle pokračovat s perimetrem a fasádou, než začnou mrazy.


Galerie


↑ Nahoru