„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Žít v pasivním domě je komfortnější

V pasivním domě je bezkonkurenčně příjemnější a zdravější klima. Poznáte to i vy. My jsme si to poprvé uvědomili, když nám po měsíci bydlení nainstalovali vzduchotechniku.

Vždy čerstý vzduch

S tím máme vlastní super zkušenost. Když jsme se nastěhovali, ještě jsme neměli nainstalovanou vzduchotechnickou jednotku. Náš dodavatel byl vytížený, navíc to bylo v době dovolených, takže jsme museli počkat. Instalaci jsme měli domluvenou měsíc po nastěhování. Do té doby jsme permanentně větrali dvěma ventilačkami, k tomu jsme často otevírali okna dokořán a větrali nárazově.

První tři dny po instalaci vzduchotechniky, než jsme si zvykli, jsme se každé ráno probouzeli s příjemným pocitem čerstvého vzduchu. Bylo to, jako když se probudíte ve stanu. Sami jsme se doma vzájemně ptali, jestli to oba cítíme stejně. A opravdu.

Pasivní dům vás z logického důvodu nutí mít vzduchotechniku. Dům je totiž tak těsný, že byste museli větrat každé tři hodiny, ideálně všemi okny, aby bylo v domě správně vyvětráno.

Plánuji to všechno ověřit. Stačí k tomu čidlo CO2 a otestovat, jak se hodnoty mění v závislosti na stavu vzduchotechniky. Rád se o tuto zkušenost podělím a napíšu o tom.

Stabilní teplota v průběhu celého roku

V zimě mám nejradši, když si v obýváku sednu s výbornou kávou. Venku je zima, že byste psa nevyhnali, ale vás krásně prohřívá slunce prosklenou plochou oken. To člověka dokáže nádherně dobít.

Jednou z velkých výhod je stabilní teplota v průběhu celého roku. V létě je slunce hodně vysoko a dům díky předsazené střeše z jihu, popř. žaluziím, nedovolí paprskům dostat se dovnitř a přehřívat interiér. Dům je také “obalený” izolací, takže slunce ani nemá šanci rozpálit ho z venku. V zimě je naopak slunce hodně nízko, má také velkou sílu a je naopak žádoucí, aby interiér ohřívalo. Nejlepší na tom je, že tohle nemusí být vlastnost pouze pasivního domu.

↑ Nahoru