„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Náklady na provoz domu jsou třetinové

Oproti kvalitnější nízkoenergetické novostavbě jsou náklady na provoz domu třetinové, oproti starému domu dokonce méně než desetinové. Během prvního roku jsme například za topení a ohřev vody utratili jen 3 065 Kč! Díky tepelnému čerpadlu máme navíc tu nejnižší sazbu elektřiny, jakou můžeme dostat. Tím pádem máme i další odběr (vaření, praní atd.) za nejlepší cenu.

Ptáte se, jak je to možné? Tady jsou dle mého nejviditelnější důvody.

Tepelné zisky ze slunce

Díky hodně proskleným plochám na jižní straně jsou v zimě dny, kdy nemusíme vůbec topit. A to i přesto, že je venku třeba –15 stupňů. Běžně se stává, že když je venku jasno a –10, jižní místnosti vyhřejeme na 26 i víc stupňů, aniž bychom topili. V tuto dobu se snažíme (pokud to jde) nechávat otevřeno přes chodbu do koupelny a zádveří, aby se teplo dostalo i do těchto severních místností.

V největších zimních mrazech často bývá jasná obloha. To jsou chvíle, kdy poznáte výhody velkých oken na jihu.

Poprvé jsme se o tom přesvědčili už při stavbě, když jsme dům těsně před zimou zateplili. Zatáhli jsme ho do lepidla a celou zimu pracovali uvnitř. Pokud svítilo, vnitřní teplota se pohybovala kolem 21–22 stupňů (bez topení), a když nesvítilo, teplota stejně neklesla pod 16 stupňů, což byl pro práci pořád luxus. Občas jsme si přitopili 800W přímotopem, ale jen minimálně.

Nízká tepelná ztráta domu

Pasivní dům má díky velkému zateplení opravdu nízké tepelné ztráty – klidně 2,5 kW. To znamená, že se teplo v baráku udrží déle. Na teplotě se pak projeví i to, jestli se zdržujete v místnosti nebo ne. My jsme tříčlenná rodina, a když jsme všichni v obýváku (cca 40 m2), teplota v místnosti stoupá třeba o 2–3 desetiny stupně za hodinu oproti jiným místnostem, kde zrovna nejsme. Pokud se začne vařit, péct nebo se pustí televize, všechno to má obrovský vliv na vnitřní teplotu.

Akumulace

U zděného domu z vápenopískových cihel (VPC) je výhoda, že teplo krásně akumuluje. To znamená, že když svítí slunce nebo se zatopí, podlaha a zdi “nasávají” teplo a následně ho využívají.

Nízká sazba za elektřinu

Hodně se diskutuje, jestli se tepelné čerpadlo v pasivním domě vyplatí nebo ne. To tady ale rozebírat nechci.

My jsme se pro tepelné čerpadlo rozhodli jednak proto, že jsme díky němu dosáhli na dotaci NZÚ, protože se jedná o obnovitelný zdroj energie (z 0,7 kW příkonu vyrobí 4 kW výkon). Druhým důvodem je, že díky němu dostanete tu nejnižší sazbu za elektřinu. To znamená, že pak máte i ostatní spotřebu jako vaření, praní, počítač a ostatní spotřebiče také za tuto nízkou sazbu. Běžná cena za kW je kolem 4–5 Kč. Pokud máte tepelné čerpadlo, tak je kolem 2–2,5 Kč za kW.

Nevěříte? Díky chytrému domu mohu doložit i důkazy. Tuhle část miluju :-)

Chci vám ukázat i reálná čísla. Aby byla data co nejilustrativnější, ukážu je na vzorku z období 16. 1. 2019 – 31. 1. 2019, tedy 16 dní v topné sezoně. Zároveň uvidíte i venkovní teploty.

Teplota na severní straně: Průměr za sledované období byl –1,72 °C

Spotřeba tepelného čerpadla (topení včetně ohřevu teplé užitkové vody): Spotřeba za sledované období byla 157,43 kWh (cca 361 Kč)

Hodnota jasu v obývacím pokoji: Mám vyzkoušené, že pokud je hodnota jasu kolem 1 000 luxů nebo vyšší, mohu počítat se ziskem tepla ze slunce (v zimních měsících se automaticky vytahují žaluzie). Zajímavé je srovnání jednotlivých dnů s předchozím grafem spotřeby kW za topení. Ve čtvrtek 24. 1. je největší spotřeba, a na tomto grafu je zároveň vidět, že za celý den nevylezlo slunce.

V tomto období sice nebyly extremní mrazy, ale teplo také nebylo.

Co dodat závěrem

Než jsme se nastěhovali do nového, bydleli jsme ve staré zděné bytovce. V bytě o rozměru 46 m2 jsme měli všechno na elektřinu a platili jsme za ní 2 300 Kč měsíčně. Teď v novém máme obytnou plochu kolem 125 m2, i tady máme vše na elektřinu a předepsané zálohy jsou 1 600 Kč měsíčně. A to tu máme opravdu spoustu vychytávek a elektroniky. Navíc jsem přesvědčený, že nám budou při zúčtování vracet (až to budu mít černé na bílém, tak to sem doplním).

EDIT 3/2021: Doplnil jsem na web konkrétní a reálná data o spotřebě a nákladech na vytápění a ohřev TUV v našem pasivním domě.

↑ Nahoru