„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Proč jsem se rozhodl jít do chytré domácnosti?

Těch důvodů bylo hned několik.

Chytrá domácnost bude dřív nebo později všude

Je to věc, která má dle mého budoucnost a opět to je něco, co kdybych nějak koncepčně neměl promyšlené, tak by mě to v budoucnu mohlo mrzet. Některé věcí se totiž už později do baráku jen tak nedostanou. Stále víc a víc se mluví o internetu věcí (IoT), připravují se na to operátoři a i výrobci rostou, jako houby po dešti.

Prostě to doma chci

Považuji se za ajťáka a mám rád nové technologie a tohle je přesně to, co doma prostě chci (potřebuji :-) mít.

Rozhodnutí nebylo ze dne na den

Opět jsem měl cca dva roky v podvědomí jasný výběr systému, který chci. Co by to mělo umět a co přibližně chci, aby to umělo u nás doma.

Chci si potvrdit výhody pasivního domu v grafech a přehledech

Další neméně důležitá věc je, že bych si rád potvrdil výhody pasivního domu a díky některým funkcím, měřícím nástrojům, mi to je umožněno. Sledovat vše co budu chtít, ať už jde o různé spotřeby tepelného čerpadla, vzduchotechniky, chování teplot uvnitř, když jsou venku různé teploty, když svítí, nesvítí, atd.

Názorná ukázka jednoho grafu - spotřeby vzduchotechniky v zimních měsících.

Může to být chápáno i jako zajímavý podnikatelský záměr

Tím, že to má budoucnost, tak chci být u toho. Mít přehled a později mít případný náskok.

Celé jsem to měl za zlomek ceny

Předchozí bod byl vyústěním pro to, stát se partnerem firmy toho systému a vše se naučit. Dostal jsem se tak na slušné ceny. Vše jsme si udělali sami, protože pantatínek je elektrikář, který staví průmyslové rozvadeče, takže jsem měl silnoproud vyřešený. Mě zbylo se naučit nadrátování systému a všech slaboproudých rozvodů v rozvaděči a naprogramování funkcí (s tím toho pantatínek nechtěl mít moc společného :-)).

Chytrá elektroinstalace vám umí i nějaké náklady ušetřit

Pokud je systém v určité míře otevřený, do budoucna do něho dostanete takřka cokoli a tím můžete i ušetřit. Mohu uvést příklad naší domácí čističky odpadních vod (ČOVky), ke které je doporučené zakoupit řídící jednotku za cca 3.500 Kč, u mě v rozvaděči je to otázka jednoto relé výstupu a naprogramování časovače (2-3 minuty) a máte ušetřeno 3,5 tisíce. Podobné to je s ovladačem vzduchotechniky (originál za 5 tis. nemám, nepotřebuji ho), čidlem rychlosti větru kvůli žaluziím, různým senzorům, alarmu,...

Důvodů může být samozřejmě mnohem, mnohem víc, ale tyhle beru z mého pohledu jako největší.

Pokud se tedy rozhodujete zda mít nebo nemít chytrou domácnost. Rozhodně byste se neměli zaseknout pouze u toho, že si umíte mobilem barevně rozvíti světla u televize. To je věc, která je sice pěkná, ale opravdový užitek vám nedá.

Co umí u nás doma?

Těch funkcí je spousta a dost záleží i na vlastní customizaci, co si chceme zjednodušit. Co by se obvykle řešilo pomocí tlačítek a používá se často, tak chci, aby to řešil dům za nás a pokud možno nějak chytře.

  • Automatizace žaluzií - s východem slunce se vytáhnou; se západem zatáhnou; je teplo a svítí tak zajistí zastínění; je zima a svítí tak se vytáhnout, aby byly zisky tepla co nejvyšší; je vichřice, automaticky vyjedou do bezpečnostní polohy, aby se nepoškodili. Ručně tak žaluzie ovládáme pouze, když to chceme mít jinak.
  • Osvětlení - zapomeneme zhnasnout, automaticky se světlo zhasne; je tma, automaticky se po příchodu do místnosti rozsvítí; je noc, rozsvítí se pouze na 10 %, aby bylo vidět a zároveň oči nedostaly ránu. Já osobně využívám klasické vypínače opravdu minimálně, snad jenom v koupelně.
  • Vytápění - na ovladač jsem nikdy nesáhl, systém komfortní teplotu řeší za nás, inteligentně, a s ohledem na spotřebu el. energie (je ale pravda, že z důvodu, že se každý dům chová jinak (akumulace tepla, tepelné ztráty), tak bylo potřeba první rok vše odladit na náš rodinný kompromisní komfort :-)
  • Co dalšího dům umí - můžeme na dálku otevřít pošťákovi bránu; hlídá nepovolaný přístup; napříč domem je možné využít chytře audio; řídí větrání a čistý vzduch v domě; řídí domovní čistírnu; hlídá stav dešťové vody a podle toho ji využívá; hlídá a efektivně využívá spotřebu el. energie;...
  • Vše je možné ovládat i nadálku mobilem, jsou možnosti i chytrými hodinkami, hlasem...

Všechno se dá ovládat i konvenčně, pomocí tlačítek. To má vždy přednost. To byla i jedna z podmínek, když jsem elektroinstalaci navrhoval.

A co je vlastně srdce takové chytré domácnosti?

No přece malý, jednoduchý, roztomiloučký elektrorozvadeč :-).

 

 

↑ Nahoru