„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Proč jsem se rozhodl jít do chytré domácnosti?

Těch důvodů bylo hned několik.

Chytrá domácnost bude dřív nebo později všude

Je to věc, která má dle mého budoucnost a opět to je něco, co kdybych nějak koncepčně neměl promyšlené, tak by mě to v budoucnu mohlo mrzet. Některé věcí se totiž už později do baráku jen tak nedostanou. Stále víc a víc se mluví o internetu věcí (IoT), připravují se na to operátoři a i výrobci rostou, jako houby po dešti.

Prostě to doma chci

Jsem ajťák a mám rád nové technologie a tohle je přesně to, co doma prostě chci (rozumějte potřebuji) mít.

Rozhodnutí nebylo ze dne na den

Opět jsem měl cca dva roky v podvědomí jasný výběr systému, který chci. Co by to mělo umět a co přibližně chci, aby to umělo u nás doma.

Chci si potvrdit výhody pasivního domu v grafech a přehledech

Další neméně důležitá věc je, že bych si rád potvrdil výhody pasivního domu a díky některým funkcím, měřícím nástrojům, mi to je umožněno. Sledovat vše co budu chtít, ať už jde o různé spotřeby tepelného čerpadla, vzduchotechniky, chování teplot uvnitř, když jsou venku různé teploty, když svítí, nesvítí, atd.

Názorná ukázka jednoho grafu - spotřeby vzduchotechniky v zimních měsících.

Může to být chápáno i jako zajímavý podnikatelský záměr

Tím, že to má budoucnost, tak chci být u toho. Mít přehled a později mít případný náskok, kdybych s tím chtěl náhodou podnikat.

Celé jsem to měl za zlomek ceny

Předchozí bod byl vyústěním pro to, stát se partnerem firmy toho systému a vše se naučit. Dostal jsem se tak na zlomek prodejní ceny. Vše jsme si udělali sami, protože pantatínek je elektrikář, který staví průmyslové rozvadeče, takže jsem měl silnoproud vyřešený. Mě zbylo se naučit nadrátování systému a slaboproudých rozvodů v rozvaděči a naprogramování funkcí (s tím toho pantatínek nechtěl mít moc společného :-)).

Chytrá elektroinstalace vám umí i nějaké náklady ušetřit

Pokud je systém v určité míře otevřený, do budoucna do něho dostanete takřka cokoli a tím můžete i ušetřit. Mohu uvést příklad naší domácí čističky odpadních vod (ČOVky), ke které je doporučené zakoupit řídící jednotku za cca 3.500 Kč, u mě v rozvaděči je to otázka jednoto relé výstupu a naprogramování časovače (2-3 minuty) a máte ušetřeno 3,5 tisíce. Podobné to je s ovladačem vzduchotechniky (originál za 5 tis. nemám, nepotřebuji ho), čidlem rychlosti větru kvůli žaluziím, různým senzorům, alarmu,...

Důvodů může být samozřejmě mnohem, mnohem víc, ale tyhle beru z mého pohledu jako největší.

Pokud se tedy rozhodujete zda mít nebo nemít chytrou domácnost. Rozhodně byste se neměli zaseknout pouze u toho, že si umíte mobilem barevně rozvíti světla u televize. To je věc, která je sice pěkná, ale opravdový užitek vám nedá.

A co je vlastně srdce takové chytré domácnosti?

No přece malý, jednoduchý, roztomiloučký elektrorozvadeč :-).

 

 

↑ Nahoru