„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Proč jsem se rozhodl jít do chytré domácnosti?

Těch důvodů bylo hned několik.

Chytrá domácnost bude dřív nebo později všude

Je to věc, která má dle mého budoucnost a opět to je něco, co kdybych nějak koncepčně neměl promyšlené, tak by mě to v budoucnu mohlo mrzet. Některé věcí se totiž už později do baráku jen tak nedostanou. Stále víc a víc se mluví o internetu věcí (IoT), připravují se na to operátoři a i výrobci rostou, jako houby po dešti.

Prostě to doma chci

Jsem ajťák a mám rád nové technologie a tohle je přesně to, co doma prostě chci (rozumějte potřebuji) mít.

Rozhodnutí nebylo ze dne na den

Opět jsem měl cca dva roky v podvědomí jasný výběr systému, který chci. Co by to mělo umět a co přibližně chci, aby to umělo u nás doma.

Chci si potvrdit výhody pasivního domu v grafech a přehledech

Další neméně důležitá věc je, že bych si rád potvrdil výhody pasivního domu a díky některým funkcím, měřícím nástrojům, mi to je umožněno. Sledovat vše co budu chtít, ať už jde o různé spotřeby tepelného čerpadla, vzduchotechniky, chování teplot uvnitř, když jsou venku různé teploty, když svítí, nesvítí, atd.

Názorná ukázka jednoho grafu - spotřeby vzduchotechniky v zimních měsících.

Může to být chápáno i jako zajímavý podnikatelský záměr

Tím, že to má budoucnost, tak chci být u toho. Mít přehled a později mít případný náskok, kdybych s tím chtěl náhodou podnikat.

Celé jsem to měl za zlomek ceny

Předchozí bod byl vyústěním pro to, stát se partnerem firmy toho systému a vše se naučit. Dostal jsem se tak na zlomek prodejní ceny. Vše jsme si udělali sami, protože pantatínek je elektrikář, který staví průmyslové rozvadeče, takže jsem měl silnoproud vyřešený, částečně i materiálově. Mě zbylo se naučit nadrátování systému a slaboproudých rozvodů v rozvaděči a naprogramování funkcí.

Chytrá elektroinstalace vám umí i nějaké náklady ušetřit

Pokud je systém v určité míře otevřený, do budoucna do něho dostanete takřka cokoli a tím můžete i ušetřit. Mohu uvést příklad naší domácí čističky odpadních vod (ČOVky), ke které je doporučené zakoupit řídící jednotku za cca 3.500 Kč, u mě v rozvaděči je to otázka jednoto relé výstupu a naprogramování časovače (2-3 minuty) a máte ušetřeno 3,5 tisíce. Podobné to je s ovladačem vzduchotechniky (originál za 5 tis. nemám, nepotřebuji ho), čidlem rychlosti větru kvůli žaluziím, různým senzorům, alarmu,...

Důvodů může být samozřejmě mnohem, mnohem víc, ale tyhle beru z mého pohledu jako největší.

Pokud se tedy rozhodujete zda mít nebo nemít chytrou domácnost. Rozhodně byste se neměli zaseknout pouze u toho, že si umíte mobilem barevně rozvíti světla u televize. To je věc, která je sice pěkná, ale opravdový užitek vám nedá.

A co je vlastně srdce takové chytré domácnosti?

No přece elektrorozvadeč :-).

 

 

↑ Nahoru