„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Na co si dát pozor u stavby pasivního domu

Takovou informaci jsem před stavbou hledal opravdu všude, bohužel bez výsledku. Dokonce jsem se ptal i lidí, co mají se stavbou pasivu zkušenosti, ale nikdo takový checklist neměl. Proto jsem se rozhodl něco takového vytvořit, popřípadě i časem doplňovat.

Jen pozor, to co budu uvádět se týká zděné stavby, ale nevylučuje se, že by nějaké body nemusely platit i pro jiné konstrukce.

Všechno tohle se dělá převážně kvůli neprůvzdušnosti obálky, která se testuje blower-door testem, a ten je potom podmínkou pro získání dotace NZÚ. Je potřeba se vejít do 0,6 n50 [1/h] včetně, což je parametr pro pasivní dům. Nám se to podařilo za 0,19 n50 [1/h].

Moje desatero + 1 tip navíc

1. Natažení špalet do lepidla.

2. Natažení obvodových zdí před stavbou příčky do lepidla.

Podstata je zamezit proudění vzduchu elektrokrabičkami z interiéru ven a zpět. Běžně se totiž stává, že vzduch prochází krabičkou přes spáry mezi cihlami až ven přes obvodové zdivo. Zní to možná nesmyslně, ale věřte, že to tak opravdu je. Snažim blower-door měřičem jsme o tom vedli docela dlouhé debaty.

Co by mělo stačit (jelikož hlavní vzduchotěsnící vrstva je vnitřní omítka) je to, že natáhnete lepidlem vnitřní část obvodového zdiva, kde je napojená příčka. 

My jsme to bohužel nedělali, protože jsem se o téhle vychytávce dozvěděl pozdě. My jsme natahovali do lepidla celý barák z venku před lepením fasádního polystyrénu, jelikož jsme to tak měli v projektu.

3. U všech prostupů zevnitř ven (ale i opačně) myslet na to, aby se daly dobře utěsnit. Tzn. nedělat dva prostupy v těsné blízkosti sebe, ani v těsné blízkosti zdiva, kde bude špatná přístupnost při utěsňování hydroizolačních stěrek, manžet, apod.

4. Absolutní utěšnění elektrokrabiček ve zdivu. To bývá nejčastějším problémem.

Do takto připravené díry můžeme vložit elektro krabičky. Zbylé lepidlo, sádru začistíme před zaschutím.

5. Eleminace použití chrániček u prostupů skrz obvodové zdivo, špatně se to potom těsní. Já je někde použil a tak jsem musel dotěsňovat butymelovým tmelem a těsnící páskou.

6. Eliminace tepelných mostů u venkovních kohoutků, zásuvek, světel, apod.

Existují různé systémové materiály. Tohle je například elektroinstalační krabice do zateplení pro světlo, zásuvku, apod. od firmy Kopos.

7. Pečlivě provedený detail okna

My jsme měli výhodu, že firma Dafeplast je členem Centra pasivního domu a detaily zpracování mají dostupné na webu CPD, takže jsme se ho drželi. Jako příklad ke stažení zde.

8. Pečlivá kontrola parotěsné folie u oken po oknařích.

Případné netěsnosti reklamovat a nebo opravit.

9. Pečlivé utěsnění napojení v patě zdiva - spoje základové desky a obvodového zdiva.

I když jsme omítali až k základové desce, tak jsem chtěl mít jistotu a lepidlem přetáhl spoje cihel a napojení utěsnil dvousložkovou hydroizolací.

10. Pečlivé utěsnění napojení v místě štítu - spoje obvodového zdiva a střechy

Z toho bohužel nemám fotografii, ale postup byl stejný jako v předchozím bodě.

11. Utěsnění všech možných dírek zevnitř ven i zvenku dovnitř, cokoli vám přijde podezřelé raději přetěsnit stavebním tmelem, těsnící páskou, hydroizolací, apod.

Manžeta na prostupech u rozvodů vzduchotechniky.

Utěsnění kotvy v parotětěsné izolaci ve střesní konstrukci.

A výsledek :-)

 

Použité materiály k těsnění:

  • Manžety na prostupy (na vzduchotechniku),
  • stavební lepidlo (jakékoliv),
  • butylenový stavbařský tmel (např. od Den Bravenu, ale určitě ho dělají i jiní výrobci),
  • opravná hydroizolační asfaltová stěrka,
  • dvousložková hydroizolace,
  • vzduchotěsnící airstop páska (např. od Isocellu),
  • elektrokrabičky do zateplení (https://www.kopos.cz/cs/produkty/do-zatepleni).

 

↑ Nahoru