„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Kolik nás stojí provoz vzduchotechniky

Když jsem hledal informace ke vzduchotechnice, jeden z hlavních bodů, které mě zajímaly, byla cena za její provoz. Bylo to celkem diskutované téma a těch názorů bylo spousta, že člověk nevěděl, co si o tom má myslet, kde je pravda...

Často jsem narážel na weby, kde píší, že provoz je drahá záležitost, že je rekuperace kontraproduktivní, protože zpětně získané teplo je na úkor elektřiny, kterou potřebujeme na pohon větráků. Nebo, že výměna filtrů je roční náklad v tisících korun.

Už v průběhu jsem věděl, že to tak dramatické není. Teď po roce už můžu udělat nějaký závěr, tak bych se s ním rád podělil.

Výměna filtrů

Ve vzduchotechnice jsou obvykle dva filtry, jeden na přívodní potrubí z venku (zachytává prach a pyl) a druhý je na přívodní potrubí z interiéru do vzduchotechniky (ten zachytává prach z vnitřního prostředí, aby se nezanášel VZT výměník).

Jsou tedy potřeba v ideálním případě dva typy filtru:

  1. Jemnější protipylový třídy F7 - cena za 10 ks je 400 Kč
  2. Základní filtr třídy G4  - cena za 10 ks je 237 Kč

V průběhu roku by se měly filtry měnit 4x (jedou za 3 měsíce). Samozřejmě v závislosti na prašnosti prostředí. Takže nás oba filtry vyjdou na celý rok 250 Kč.

Výměna filtrů je v celku jednoduchá, zabere kolem 15 minut. Pokud bychom měli VZT jednotku na zdi a ne na stropě, tak by to šlo zvládnout určitě rychleji. Jednotka na stropě má jednu nevýhodu a to tu, že v zimním období, kdy se v jednotce kondenzuje voda, tak při otevření dvířek do VZT zbytky vody skapávají na zem, tak je potřeba dávat pozor, poprvé jsem dostal lehkou spršku :-).

Samozřejmě každá jednotka/výrobce to má jinak, my jsme vybrali českou firmu Atrea, konkrétně jednotku Duplex EC 370.

Spotřeba elektřiny

VZT jednotku, včetně předehřevu, který je u nás na Vysočině potřebný, jsme si připojili na podružný elektroměr, který máme zapojený do systému, takže můžeme jednoduše vyhodnocovat provoz VZT - jakou má spotřebu, jestli běží jak má a podobně.

Tady jsem byl opravdu mile překvapený, protože měsíční spotřeba celého systému vzduchotechniky je pouze 7-8 kWh, což je v ročním součtu krásných 220 Kč!

Osobně si myslím, že v našem případě je nízká cena daná také tím, že jsme zvolili o stupeň výkonější VZT, než bylo potřeba, takže může běžet na "minimální" výkon (zatím nám vyhovuje při běžném provozu 40 %, nočním 25 % a vysokém při vyvětrání 67 %). Což má i za důsledek to, že při takto nízkém výkonu je jednotka i méně hlučná.

Určitě bychom si znovu připlatili za výkonější jednotku, ani ne tak kvůli spotřebě, jako kvůli hlučnosti.

 

Bude nejspíš ještě potřeba nějaká dlouhodobá údržba - čištění/výměna větráků, výměníku,... ale podle informací co mám, to není částé a snad ani drahé, pokud se filtry mění jak mají. Pokud by se něco objevilo, rád se tady o tom zmíním. Ale celkově pracuje jednotka na úplně jednoduchém principu, tak věřím, že by se snad nic "pokazit" nemělo.

 


Galerie


↑ Nahoru