„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

Kde jsem čerpal informace o pasivních domech

Dva roky než jsme začali stavět, ale i v průběhu celé stavby jsem stále zjišťoval veškeré informace o pasivních domech. Začalo to úplnými základy, abych se vůbec pro pasiv rozhodl, ve finále už to byly konstrukční detaily nebo potřebné technologie, jejich vlastnosti a parametry.

Jaké zdroje jsem pro studium využil?

  1. V rámci programu EKIS, který zaštiťuje a financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, máte možnost bezplatných konzultací. To jsme využili hned dvakrát, jednou v projektové fázi (u jednoho z projektantů) a podruhé ve fázi hrubé stavby, tam jsme se zaměřovali na stavební detaily a technologie. Informace viz např. zde https://www.pasivnidomy.cz/nezavisle-poradenstvi-centra-pasivniho-domu-ekis/t4085
  2. Celodenní seminář pro investory "Jak na pasivní dům" od CPD. Ten byl pro mě z počátku asi nejzásadnější. Tady mé přesvědčení o pasivních domech dosáhlo nejvyšší úrovně. V CPD jsou opravdový odborníci, kteří si za svými slovy stojí a obor je jejich koníčkem. Odsud jsem si odnesl informace, přibližně z jakých materiálu budeme stavět a spoustu dalších poznámek.
  3. Stavební detaily v katalogu stavebních detailů CPD. V našem baráku jsme použili celé konstrukční řešení zděného domu z VPC s plochou střechou. 
  4. Řešení detailu oken, zateplení, vzduchotěsnosti, rozvodů u firmy Stach stavby, kteří na internetu prezentují stovky fotek z desítek jejich staveb. Jedna z mála firem, která svou práci dělá opravdu svědomitě. I když jsem je kromě inspirací a pár dotazů na nic nevyužil, tak je považuji za jednu z TOP firem ve stavbě energeticky úsporných domů.
  5. Četl jsem spoustu knih (v podstatě vše co v knihovně o pasivních domech měli), nějaké si i koupil. Zde jsem se inspiroval spíš provedením stavebních detailů a utřídil si myšlenky, co je vlastně pasivní dům.
  6. Navštívil jsem dvakrát veletrh ForPasiv, který se specializuje na výrobky pro pasivní, potažmo nízkoenergetické domy. Objevují se zde různí výrobci stavebních materiálů, cihel, oken, přes techniku domu jako vzduchotechniky, čerpadla, kotle, až po různé vychytávky typu doplňků pro vzduchotěsnost obálky, eliminaci tepelných mostů, kotvících prvků do zateplené fasády, apod.
  7. Webinář specializující se na vzduchotechniky, která byla formou řízené diskuze specialistů z řad projektantů VZT rozvodů, výrobců, realizačních firem a veřejnosti. Pro mě byla tahle akce dost odborná, ale jako jakýsi manuál pro pozdější realizaci rozvodů a výběr VZT jednotky byla super.

Možná se zdá, že toho není moc, ale teď zpětně si často říkám, že pasivní domy nejsou nějaká raketová věda, jako mi z počátku všichni tvrdili. Všechno do sebe krásně zapadá a ve všech uvedených zdrojí se v podstatě částo informace opakují.

 

 

↑ Nahoru