„Postavil jsem pasivní dům svépomocí. Chci se podělit o praktické znalosti.“

První šár ztraceného bednění

19. 5. 2017

V pátek ve 2 hodiny ve třech sraz na pozemku, kde už na nás čekala paleta ztraceného bednění, kterou měli ve městě ihned skladem (30 Kč/1 ks).

Bednění jsme zdili krásně do roviny na skoro suchý beton, který jsme si dovezli na kárce. V plánu jsou dva šáry. Dneska je plán stihnout první. Nezdá se, ale je to docela fuška, jedna cihla (250 šířky) má asi 30 kilo, což je polovina váhy jednoho dnešního pomocníka :-).

Ale jelikož jsme na to byli tři, tak jsme si práci pěkně efektivně rozdělili - brigádník vždy lopatou nanesl beton z kolečka, připravil mi cihlu k pásu, kterou jsem následně umístil na zedníkem připravený betonový podklad, on to srovnal gumovým kladívkem a vodováhou a já nakonec začistil vnější stranu od přebytečného betonu. A tohle se opakovalo přesně 116x v prvním šáru.

Šlo nám to celkem dobře. Nakonec ale i tak končíme v 9 a ještě nemáme celý první šár dokončený, ten se musí dodělat zítra dopoledne.

Hned druhý den ráno se vydávám do místních stavebnin pro další 2 palety bednění. Pro velkou zábavu opakuji včerejší jízdu tranzitem s kárkou, kde mám naložené obě palety, tzn. krásné 2,4 tuny. Vzhledem k tomu, že moje zkušenost s jízdou károu a tranzitem jsou nulové, ne málo jedu pomalu se strachem, abych to na někoho v zatáčkách nevyklopil.

Bednění jsme se rozhodli dovést takhle sami, než platit nekřesťanské peníze za dopravu z druhé strany města (chtějí za 4 km víc jak 1000,-).

Než jsem přijel zpátky, tak se dokončovala poslední strana a během asi půl hodinky byl zbytek první řady tvárnic vyzděný. Zbývalo nám ještě vyřezat flexou průchody pro kanalizaci a elektriku a tím pro dnešek padla, protože máme na odpoledne domluvené jiné aktivity.

Příští akce bude vyztužení základů železem a položení druhého šáru, sámá radost :-). Tak stavbě zdar.


Galerie


↑ Nahoru